nostnej rady OSN.
Minister zahraničných vecí Eduard Kukan povedal, že šéfovia diplomacií Vilniuskej desiatky by mali zareagovať na situáciu, ktorá vznikne v OSN po Powellovom prejave. „Máme záujem dokázať to, čo sme vyhlásili už na pražskom summite NATO - že chceme hrať aktívnu úlohu a že chceme vyjadriť solidaritu,“ povedal Kukan. Podľa neho jazyk spoločného vyhlásenia bude taký, „aby vyhovoval každému“.
Líder ANO Pavol Rusko o iniciatíve povedal, že „je najvyšší čas prestať sa tváriť, že udalosti v Iraku sa nás netýkajú“. Gyula Bárdos z SMK povedal: „Naša podpora je evidentná“.
Opozícia iniciatívu komentovala opatrnejšie. Minulý týždeň totiž kritizovala premiéra Mikuláša Dzurindu, keď sa pridal k ôsmim lídrom európskych štátov, ktoré podporili Ameriku v snahe odzbrojiť Irak.
Poslankyňa HZDS Irena Belohorská si o najnovšej iniciatíve myslí, že „toto je taký trošku kariérizmus niečo si nadháňať na úkor niekoho“. Podľa nej si treba počkať na rozhodnutie Bezpečnostnej rady OSN a „taká stredná zlatá cesta by bola lepším riešením“. Boris Zala zo Smeru tvrdí, že pre jeho stranu je rozhodujúce rozhodnutie Bezpečnostnej rady OSN a konanie mimo nej označil za dobrodružné.
Dnes tvoria Vilniusku skupinu Slovensko, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Bulharsko, Rumunsko, Slovinsko, Albánsko, Chorvátsko a Macedónsko. (sp)