
Na americkej ambasáde sa včera cez telemost spojilo hlavné mesto USA so Sofiou a Bratislavou. Na diskusiu s americkým expertom na Irak Kennethom Pollackom sa prišla pozrieť aj Diana Dubovská. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
„Ste pripravení?“ spýtala sa moderátorka diskusie vo Washingtone. „My sme ready,“ odpovedali z Bratislavy. Sofia dodala: „My tiež.“ Slovákom a Bulharom sa prihovoril jeden z najfundovanejších amerických expertov na Irak Kenneth Pollack.
Pollack sa Saddámom Husajnom zaoberá už viac ako desať rokov. Bol analytikom CIA, keď Irak obsadil Kuvajt a bol jediný, kto sa snažil ľudí vo Washingtone upozorniť, že to Saddám myslí vážne. Podrobne potom sledoval vojnu v Perzskom zálive a neskôr stál pri prezidentovi Billovi Clintonovi ako jeho poradca pre Irak.
Dnes je nezávislým analytikom v Brookings Institution vo Washingtone. „Som demokrat a nie vo všetkom súhlasím s politikou prezidenta Georgea Busha, som však presvedčený, že musíme ísť do vojny. Ide mi o to, aby sme to urobili správne,“ upozornil Pollack.
Za hodinu zopakoval argumenty, prečo je nutný zásah proti Saddámovi: Je jediným svetovým lídrom, ktorý chce atómovú zbraň na ofenzívne účely, je extrémne nebezpečný, lebo skrýva zbrane hromadného ničenia, o čom sú podľa neho presvedčení všetci svetoví politici, nechcú to však povedať verejne. „Svet vidí, ako Irak predstiera, že spolupracuje s inšpektormi. Raz však bude musieť prísť moment, keď Bush povie, že Irak porušil rezolúciu OSN, a to nie raz,“ povedal Pollack.
Napriek tomu je presvedčený, že americký prezident sa ešte nerozhodol, či vojna v Iraku bude. „Myslím, že chce dať Iraku ešte poslednú šancu, a preto si nemyslím, že by sa to začalo v priebehu najbližších týždňov.“ Na priamu otázku, kedy sa vojna začne, odpovedal: „Vo Washingtone sa uzatvárajú stávky. Ja osobne hovorím 1. marca, ale to je len tip.“
Potom sa spojenie s Washingtonom prerušilo. Keď sa po piatich minútach záber z USA na obrazovku vrátil, Pollack už vo svojom kresle nesedel. Rýchlo sa v Bratislave postavila aj poslankyňa HZDS Diana Dubovská a spolu s ňou viacerí z ministerstva zahraničných vecí, ktorí Pollacka na americkej ambasáde počúvali. S Pollackom zmizla aj diskusia o tom, čo svet čaká v Iraku.
(kos)