vala téma Iraku. „Myslíme si, že v súčasnosti nič neopodstatňuje vojenskú akciu. Intervenciu bude veľká väčšina ľudí vnímať ako presadenie zákona silnejšieho a ujmu v medzinárodnom práve a morálke,“ cituje Reuters francúzskeho ministra zahraničných vecí Dominiqua Villepina.
V čase, keď sa blíži hlasovanie o rezolúcii, ktorá zhodnotí inšpekcie, dal Paríž jednoznačne najavo, že v súčasnej fáze nepodporí použitie vojenskej sily. Jeho veto stačí na to, aby zabránil prijatiu rezolúcie, ktorou by OSN dalo vojenskej akcii zelenú. „Inšpekcie prebiehali bez problémov, dávajú nám istotu, že program vývoja zbraní hromadného ničenia je takmer zastavený. Kým je ešte spolupráca možná, bolo by chybou zvoliť to najhoršie riešenie,“ povedal Villepin.
Francúzsko tak naplno odštartovalo diplomatickú ofenzívu s cieľom zabrániť vojenskej akcii. Do tejto stratégie zapadá aj to, že pondelkové zasadanie rady zvolalo na tému boja proti terorizmu, ktorý podľa neho problém Iraku nesmie zatieniť či dokonca „zabrzdiť“. Snažilo sa zároveň dosiahnuť, aby medzinárodné spoločenstvo pripisovalo rovnakú vážnosť ako Iraku aj Severnej Kórei, ktorá nedávno obnovila svoj jadrový program.
Francúzsko sa tak vracia na medzinárodnú scénu ako hráč, ktorý môže ovplyvňovať dianie, a stať sa na pôde BR OSN hovorcom tých, ktorí budú stáť proti zámerom USA zaútočiť na Irak. Francúzsko a USA stáli proti sebe aj na jeseň, keď rada rozhodovala o inšpekciách v Iraku, a donútilo USA, aby zmiernili svoje stanovisko.
Ak Francúzsko zotrvá na svojej pozícii aj pri hlasovaní o irackej rezolúcii na budúci týždeň, Spojené štáty sa budú musieť rozhodnúť. Buď prikročia k jednostrannej akcii bez medzinárodnej podpory, alebo budú ďalej pokračovať v diplomatickej vojne: prijmú ďalší odklad akcie a podporia pokračovanie inšpekcií.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ