
Šéf zbrojných inšpektorov OSN Hans Blix (vpravo) a riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Muhammad ElBaradei počas včerajšieho zasadnutia Bezpečnostnej rady. FOTO - ČTK/AP
Blix včera ocenil Irak, že v ostatnom čase začal trochu lepšie spolupracovať. Ako príklad uviedol ničenie rakiet Samúd 2. A to aj napriek tomu, že včera Bagdad žiadne nezničil.
Súčasne však dal najavo nespokojnosť, že Bagdad ešte stále neposkytol všetky potrebné dokumenty o likvidácii svojich zbraní hromadného ničenia.
Správa tak čiastočne uspokojila oba tábory: Spojené štáty a Britániu, ktoré sú za akciu, ale aj Francúzsko, Rusko a Čínu, ktoré sú proti vojne.
Blixova správa však naznačila základný rozpor. Šéf inšpektorov hovoril, že aj pri aktívnom irackom prístupe by trvalo vyjasnenie situácie okolo irackých zbraní hromadného ničenia mesiace. „Nejde o ničenie zubných kefiek. Ničíme smrtiace zbrane,“ vysvetľoval Blix. „Nebude to trvať roky ani týždne, ale mesiace.“
Americký prezident George Bush však niekoľko hodín pred ním na mimoriadnej tlačovej konferencii vyhlásil, že na diplomaciu zostávajú už len dni.
To potvrdili aj včerajšie správy z chodieb OSN. Britskí a americkí diplomati vraj doplnili text návrhu novej rezuolúcie. Pred začiatkom útoku v ňom dávajú Iraku ešte posledné ultimátum.
O novej rezolúcii by chceli hlasovať už na budúci týždeň, ak by ju Bezpečnostná rada schválila, potom by Saddám Husajn musel do 17. marca konečne začať odzbrojovať. Inak ho čaká útok.
Podľa prvých reakcií sa zdá, že ani pozmenený text odporcov akcie nepresvedčil. Nemecký minister zahraničia Joschka Fischer povedal, že tejto iniciatíve neverí: viedla by príliš rýchlo k vojne. Francúzsky minister zahraničia Dominique de Villepin povedal, že nemôže podporiť novú rezolúciu, keď inšpektori hlásia pokrok. Čína a Rusko reagovali podobne.
Ale Bush jasne povedal aj vo štvrtok v noci, že Irak je pripravený odzbrojiť aj bez novej rezolúcie.
Blix včera ocenil, že Irak poskytol novú dokumentáciu o antraxe a nervovom plyne VX. Znovu však dal najavo nespokojnosť s tým, že iracká strana neposkytla všetky dokumenty o údajnej likvidácii svojich zbraní hromadného ničenia. „Od začiatku inšpekcií sa objavilo len pár nových dokumentov. Dúfam, že ďalšie úsilie v tomto smere prinesie podstatné výsledky.“
Riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Muhammad El Baradei včera rade povedal, že dokumenty dokazujúce americké a britské tvrdenia, že Irak sa pokúsil nakúpiť urán v Nigeri, „nie sú vieryhodné“. Podľa neho inšpektori nenašli žiadnu známku zakázanej jadrovej činnosti.
(kos, reuters)
ako reagovaliUSA
Minister zahraničných vecí Colin Powell vidí v Blixovej správe „katalóg nespolupráce“. Spolupráca Iraku pri odzbrojovaní je podľa neho skôr zdanlivá ako skutočná.
RUSKO
Minister zahraničia Igor Ivanov ubezpečil, že jeho krajina je „rozhodne“ za pokračovanie zbrojných inšpekcií a praje si, aby svet riešil irackú krízu mierovými prostriedkami.
BRITÁNIA
Podľa premiéra britskej vlády Tonyho Blaira Blixova správa potvrdzuje „skutočné neplnenie“ novembrovej rezolúcie zo strany Bagdadu.
FRANCÚZSKO
Minister zahraničných vecí Dominique de Villepin povedal, že ani po správe šéfa zbrojných inšpektorov nedovolí jeho krajina automatické použitie sily proti Iraku prostredníctvom druhej rezolúcie. Villepin tiež požiadal o nové stretnutie hláv štátov.
NEMECKO
Podľa ministra zahraničných vecí Joschku Fischera sa spolupráca Iraku so zbrojnými inšpektormi v poslednej dobe viditeľne zlepšila, o čom svedčí aj ničenie rakiet Samúd 2. Preto stále existuje alternatíva voči vojne, ktorou je odzbrojenie mierovými prostriedkami.
ČÍNA
Podľa ministra zahraničných vecí Tchang Ťia-süana nie je dôvod na „zatvorenie dverí mieru“, a preto je potrebné pokračovanie inšpekcií.