Madrid 18. marca (TASR) - Španielsko sa nezúčastní na útočných akciách v prípade hroziacej vojny v Iraku. Oznámil to dnes španielsky premiér José María Aznar, podľa ktorého však Madrid do Perzského zálivu vyšle 900 podporných vojakov a nemocničnú loď s personálom schopným ošetriť obete zbraní hromadného ničenia.
Aznar pred poslancami parlamentu povedal, že počet španielskych vojakov by sa v oblasti mohol zvýšiť po skončení vojny, ktorá sa môže začať najneskôr od štvrtka skoro ráno, keď vyprší ultimátum amerického prezidenta Georgea W. Busha. Podľa Aznara sa španielski vojaci neobjavia na bojisku. Dodal, že Madrid sa zúčastní na povojnovej obnove a stabilizácii Iraku.
Nemocničná loď Galícia je teraz v juhošpanielskom prístave Rota a do Perzského zálivu by sa dostala do 15 dní, sprevádzaná ochrannou fregatou a tankerom na dopĺňanie paliva.
Madrid stál v ostatných týždňoch spolu s Britániou pevne za Washingtonom, ktorý sa bezúspešne pokúsil získať v Bezpečnostnej rade OSN podporu pre niekoľkodňové ultimátum pre irackého prezidenta Saddáma Husajna. Po tom, čo v pondelok USA, Británia a Španielsko návrh rezolúcie z BR OSN stiahli a vzdali sa diplomatickej cesty, dal americký prezident George W. Bush v noci nadnes Saddámovi lehotu 48 hodín (do štvrtka 2.15 h SEČ) -, aby opustil krajinu, alebo čelil vojenskému útoku.
Rozhodnutie nezapojiť sa do hroziacich bojov Aznar urobil kvôli tomu, že krajina sa v minulosti nikdy nezúčastnila na multilaterálnych ofenzívach, ako aj pre odpor zo strany opozície, povedal dnes španielsky minister obrany Federico Trillo.
V oblasti Perzského zálivu robí záverečné prípravy na hroziacu vojnu asi 270.000 amerických a britských vojakov. Austrália a ďalšie, najmä východoeurópske, štáty poskytnú väčšie a menšie vojenské kontingenty. USA sa môžu oprieť o morálnu a politickú podporu Talianska, Španielska, Portugalska a Holandska.
1 20 msv pel