Jeruzalem 19. marca (TASR) - Izraelský premiér Ariel Šaron dnes označil pravdepodobnosť irackého útoku na Izrael za jednopercentnú. Izraelské bezpečnostné jednotky sú však pripravené na každú možnosť.
Niekoľko hodín pred tým, než vo štvrtok o 02.00 h SEČ vyprší americké ultimátum pre irackého prezidenta Saddáma Husajna na opustenie krajiny a tým aj odvrátenie vojny, Šaron uistil občanov, že Izrael je na 100 percent pripravený na prípadný iracký raketový útok vyvolaný vojnou proti Bagdadu.
Šéf vojenského spravodajstva Aharon Zeevi toto vyhlásenie podporil, pričom dodal, že v západnom Iraku nie sú žiadne odpaľovacie zariadenia rakiet typu Scud. Západná časť je pritom jedinou oblasťou Iraku, odkiaľ je možné zasiahnuť raketami Izrael. Väčšou hrozbou ako Irak sú podľa Zeeviho informácií útoky palestínskych extrémistov na ciele v Izraeli.
Ako informovala tlačová agentúra DPA, v pohotovosti je izraelské letectvo i námorníctvo, ktorého úlohou je pomáhať protivzdušnej obrane. Lietadlá budú nad územím židovského štátu patrolovať 24 hodín denne. Cieľom operácie je znížiť čas potrebný na odvetu v prípade, že sa nepriateľské lietadlo pokúsi o prienik do izraelského vzdušného priestoru.
Minister obrany Šaul Mofaz na zasadaní vlády informoval o povolaní 12.000 záložníkov. Okrem izraelskej armády je v najvyššej pohotovosti aj polícia. Jej vedenie zrušilo všetky naplánované dovolenky. Dôstojníci i radoví policajti majú 12-hodinové služby.
V roku 1991 Irak vypálil na ciele v Izraeli 41 rakiet typu Scud. Obavy, že by rakety mohli niesť hlavice s chemickými alebo biologickými zbraňami sa vtedy nepotvrdili. Útoky síce spôsobili pomerne rozsiahle materiálne škody, ale zaobišli sa bez obetí.
Úrady dnes vyslovili predpoklad, že v Izraeli sa hermetickým utesnením miestností na možný chemický alebo biologický útok pripravilo 70 percent občanov. Napriek prípravám Šaron vyzval obyvateľstvo pokračovať v obvyklej činnosti a zachovať pokoj. Časť obyvateľov Tel Avivu jeho výzvu nepočúvla. Svoje domovy v husto osídlenej oblasti opustili z obavy pred zopakovaním situácie z roku 1991, keď do tejto časti Tel Avivu dopadla väčšina rakiet Scud. Generál Amos Gilad však apeloval na Telavivčanov, aby zostali doma, pokračovali v práci a rutinných aktivitách.