Michalovce 23.júla (TASR) - Práceneschopnosť v okresoch Michalovce a Sobrance v Košickom kraji, ktorá patrí medzi najvyššie v rámci Slovenska, nevyplýva zo skutočnej chorobnosti, ale súvisí s činnosťou v poľnohospodárstve i lesníctve a s ukončovaním pracovných pomerov. V určitých obdobiach tu pracovná neschopnosť dosahuje až 10 %, čiže stav, ktorý sa za iných okolností považuje za epidémiu. V Michalovciach to dnes konštatoval minister práce a sociálnych vecí SR Peter Magvaši.
Podľa neho ide o anomálnu situáciu, ktorá zaťažuje zdravotné poisťovne a nemocenský fond, pričom sa "jasne ukazuje, že tu nezohrávajú dobrú úlohu predovšetkým lekári". V okrese Sobrance práceneschopnosť predstavuje 7,5 % ročne, v okrese Michalovce 6,2 %, priemer v rámci SR je 4,9 %.
Okrem toho sa vyskytli aj prípady, keď lekári pri vypisovaní žiadostí na kúpeľnú liečbu požadovali od pacientov 234 Sk s nepravdivým tvrdením, že je to poplatok pre Sociálnu poisťovňu. Podľa ministra treba vytvoriť zodpovedajúci spoločenský tlak na lekárov, musia začať intenzívnejšie fungovať štátni lekári v spolupráci so Sociálnou poisťovňou a zdravotnými poisťovňami, ako aj vyvodzovať z nesprávností dôsledky. Napríklad, ak ide o fingovanú práceneschopnosť, pristúpiť aj k zrušeniu zmluvy poisťovne s takýmto praktickým lekárom.
Minister práce a sociálnych vecí dnes navštívil okresné úrady práce, pobočky Sociálnej poisťovne a niektoré výrobné spoločnosti v okresoch Michalovce a Trebišov v Košickom kraji.
* nos gl