Brusel 20. marca (TASR) - Európska únia dnes v Bruseli najvyššej úrovni schválila spoločné stanovisko k Iraku, v ktorom sa zaviazala poskytnúť krajine humanitárnu pomoc, zhodla sa na nevyhnutnosti zachovať jej územnú celistvosť a zdôraznila, že kľúčovú úlohu počas terajšej krízy i po nej musí hrať Organizácia Spojených národov.
Po prvej časti summitu EÚ v Bruseli to na tlačovej konferencii oznámil grécky premiér Kostas Simitis, ktorého krajina teraz predsedá únii. Potvrdil však, že EÚ nie je schopná prekonať zásadné rozdiely v pohľade na začatú vojnu a spôsob riešenia irackej krízy.
Únia vo vyhlásení ďalej vyjadrila ochotu účinne prispieť k vytvoreniu takých podmienok v Iraku, ktoré umožnia všetkým irackým obyvateľom žiť v slobode, dôstojnosti a prosperite pod vedením vlády, ktorá bude zastupovať všetky zložky obyvateľstva, bude udržiavať mier so susedmi a bude aktívnym členom medzinárodného spoločenstva.
Krajiny susediace s Irakom únia vyzvala, aby sa zdržali akýchkoľvek krokov, ktoré by mohli viesť k ďalšej nestabilite regiónu, a aby prevzali na seba zodpovednosť a zabraňovali teroristickým činom. Únia prisľúbila, že prehĺbi dialóg a spoluprácu s arabským a islamským svetom.
Lídri EÚ vo vyhlásení vyjadrili presvedčenie o potrebe posilňovať transatlantické partnerstvo, ktoré ostáva "základnou strategickou prioritou" únie. Vyjadrili odhodlanie posilniť spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku.
Všetky uvedené ciele sú podľa vyhlásenia prepojené a vzájomne sa dopĺňajú. mali by sa presadzovať súčasne a prostredníctvom koordinovaných krokov všetkých hráčov na medzinárodnej scéne. "V tomto duchu je obnovenie jednoty medzinárodného spoločenstva je absolútnym imperatívom," zhodli sa lídri, ktorí momentálne diskutujú o Iraku počas pracovnej večere.