
Zdravé kurčatá sa liahnu len z plnohodnotných násadových vajec. FOTO – AR
predkladaného nosniciam
a jeho množstvo.
Zárodok vo vajci počas vývoja, teda v priebehu inkubácie, tvorí ako vedľajší produkt energiu. Na stavbu svojho tela spotrebúva živiny vo vajci, preto je dôležitý vyrovnaný hmotnostný pomer žĺtka k bielku. Keďže nosnice v drobnochovoch sa v prevažnej miere kŕmia glycidovými - uhľohydrátovými krmivami a len s malým podielom živočíšnych bielkovín, tvorí sa vo vajci „nadmerný“ žĺtok na úkor bielka. Naopak, keď v kŕmnej dávke prevládajú bielkoviny, najmä živočíšneho pôvodu, žĺtok je menší v porovnaní s optimom, takže vajce obsahuje väčší podiel bielka. Obidva extrémy narúšajú vývoj zárodku a často vedú k jeho uhynutiu už v prvých dňoch liahnutia.
Pre nosnice je dôležité, aby kŕmna dávka obsahovala aj dostatok minerálnych látok, ktoré slúžia nielen na obnovu opotrebovaných telesných tkanív hydiny, ale aj na tvorbu kvalitných násadových vajec. Väčšia časť týchto látok, ktoré prechádzajú do vajca, sa ukladá v škrupine, odkiaľ ich počas inkubácie čerpá embryo, najmä keď sa zakladá kostra a perie.
Zo všetkých hospodárskych zvierat hydina najcitlivejšie reaguje na nedostatok vitamínov. Správne zostavená kŕmna dávka ich preto musí obsahovať vo vyváženom pomere a v primeranom množstve.
Veľmi nepriaznivo na kvalitu násadových vajec vplývajú jedovaté látky, ktoré sa zväčša nachádzajú v nekvalitnom krmive a sú súčasťou rozkladajúcich sa kŕmnych komponentov. Ing. PETER ORSZÁG