Oznámil to dnes vo Viedni hovorca rakúskeho ministerstva zahraničných vecí Martin Weiss s tým, že Rakúsko vyhovie žiadosti USA len v prípade, že by irackí diplomati boli porušili pravidlá diplomacie.
Neutrálne Rakúsko dodržiava Viedenskú konvenciu o diplomatických vzťahoch a nemá prečo v tomto smere meniť zaužívaný postup, uviedol hovorca. Viedeň rovnako odmietla poskytnúť svoj vzdušný priestor pre americké ozbrojené sily na vojnu proti Iraku bez mandátu OSN.
Ani Španielsko zatiaľ nevidí dôvod na zatvorenie irackého veľvyslanectva v Madride. Prvý vicepremiér a predseda Úradu vlády v Madride Mariano Rajoy okrem toho konštatoval, že Madrid práve študuje takú možnosť, ale teraz neprikročí k zatvoreniu irackého veľvyslanectva. Ministerka zahraničných vecí Ana de Palacio v piatok vyhlásila, že španielska vláda nevie o žiadosti USA na zatvorenie irackého zastupiteľského úradu v Madride.
Pre Bulharsko je problémom kladne odpovedať na americkú žiadosť o vyhostenie akreditovaných irackých diplomatov. Oznámil to dnes v Sofii námestník ministra zahraničných vecí Ľubomir Ivanov.
Žiadosť USA obsahuje termín "prerušenie diplomatickej prítomnosti". Podľa Ivanova to je neštandardná formulácia a pre Sofiu je problematické z tohto pohľadu stanoviť k nej postoj. Americkou stranou použitý výraz nie je vo Viedenskej konvencii o diplomatických vzťahoch a nezhoduje sa s prerušením diplomatických vzťahov, ani s vyhostením diplomatickej misie, podčiarkol Ivanov. Bulharsko podľa neho v pondelok požiada USA o ďalšie informácie.
Francúzsko, Nemecko a Rusko už odmietli vyhovieť americkej žiadosti. Rovnaký postoj zaujali štáty protiirackej koalície: Holandsko a Portugalsko.
Poľské ministerstvo zahraničných vecí dnes informovalo, že USA doposiaľ nepožiadali príslušné orgány vo Varšave, aby zatvorili veľvyslanectvo Iraku a vyhostili diplomatov reprezentujúcich súčasný režim v Bagdade.
Žiadosť Spojených štátov o vyhostenie irackých diplomatov a zmrazenie bankových účtov irackého režimu odmietol dnes aj Libanon.
Požiadavku amerického ministerstva zahraničných vecí skúmajú aj v Bukurešti, ktorá dnes odmietla správy o tom, že žiadosti USA už vyhovela. Podľa hovorcu rumunského MZV informačný šum zrejme spôsobili správy o dôkladnejšej kontrole v Rumunsku žijúcich Iračanov a o vypovedaní viacerých osôb z krajiny. V Bukurešti sú v súčasnosti dvaja irackí diplomati.
Americké ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok oznámilo, že formálne požiadalo mnohé vlády na svete, aby zatvorili iracké veľvyslanectvá a ďalšie diplomatické misie, a to až dovtedy, kým v Bagdade nebude nastolená nová dočasná vláda.
Spojené štáty sa v piatok rozhodli vypovedať z krajiny troch diplomatov zo sekcie irackých záujmov, ktorá pracuje v budove alžírskeho veľvyslanectva vo Washingtone. Irackí diplomati, vyhlásení za nežiaduce osoby, dostali 48 hodín na odchod z USA. Sekcia amerických záujmov v Bagdade, kde USA zastupovalo Poľsko, nepracuje od 5. februára.
V reakcii na postup USA voči irackým zastupiteľstvám vo svete časť jemenskej opozície vyzvala na vyhostenie amerických diplomatov z arabských štátov.