Kuvajt/Londýn/Ammán 23. marca (TASR) - Od začiatku vojny v Iraku zahynuli najmenej traja novinári - Rus, Austrálčan a Brit. Dvaja redaktori britskej stanice ITN sú ešte aj dnes nezvestní. Briti boli v teréne na vlastnú päsť a nepatrili k spravodajcom, ktorí postupujú s britskými alebo americkými jednotkami.
Stanica ITN dnes oznámila, že známy novinár Terry Lloyd (50), ktorý pre ňu pracoval, s veľkou pravdepodobnosťou zahynul v bojoch na juhu Iraku. Tím ITN sa v sobotu pohyboval v okolí mesta Basra a odvtedy o ňom nie sú žiadne správy. Lloydova mŕtvola sa údajne nachádza v jednej nemocnici v Basre.
V bojoch okolo Basry prišiel o život podľa informácií ruskej agentúry ITAR-TASS aj nemenovaný ruský novinár. S odvolaním sa na spoľahlivé zdroje dnes agentúra uviedla, že muž bol v sobotu zranený pri bombardovaní a neskôr zomrel. Pri sebe mal kuvajtskú akreditáciu a ruský pas.
V blízkosti hraníc s Iránom zahynul v sobotu na severe Iraku 39-ročný austrálsky kameraman Paul Moran. Austrálčan sa stal obeťou samovražedného atentátu.
Britská vojenská polícia dnes večer evakuovala zástupcov médií z juhoirackého mesta Safwán z obavy pred útokom irackých jednotiek. Briti podľa tlačovej agentúry AFP dostali varovanie, že skupina asi desiatich vojakov chce zaútočiť na novinárov. Útočníci majú byť vyzbrojení protitankovými strelami a útočnými zbraňami. Ich cieľom má údajne byť usmrtenie čo najväčšieho počtu novinárov.
Do jordánskej metropoly Ammán dnes pricestoval štvorčlenný spravodajský tím televíznej stanice CNN, ktorý iracké úrady vyhostili z Bagdadu. "Nevyhrážali sa nám, ale dali jasne najavo, že musíme z Bagdadu odísť a že nie je priestor na vyjednávanie," povedal novinár Nic Robertson.
Podľa jeho slov iracké úrady nemali žiadne výhrady proti spravodajstvu CNN. Ako dôvod uviedli, že CNN sa správa neprofesionálne. Robertson označil tento argument za smiešny. Skutočným dôvodom mohli byť zábery kapitulujúcich irackých vojakov. Iračania podľa Robertsona chceli, aby sa prezentoval ich uhol pohľadu. CNN mala kanceláriu v Bagdade od roku 1990.