Brusel/Ľubľana 23. marca (TASR) - Obyvatelia Slovinska v dnešnom referende jednoznačne podporili vstup svojej krajiny do Európskej únie aj Severoatlantickej aliancie.
Podľa predbežných oficiálnych výsledkov zverejnených na internetovej stránke ústrednej referendovej komisie po sčítaní všetkých hlasov, sa za členstvo v EÚ vyslovilo 89,6 percenta obyvateľov, proti bolo 10,4 percenta. Vstup do NATO podporilo 66 percent voličov, proti hlasovalo 34 percent.
Výsledky okamžite privítali najvyšší predstavitelia Slovinska, ale tiež generálny tajomník NATO George Robertson, Európska komisia a grécke predsedníctvo v EÚ.
"Vítam dôveru, ktorú Slovinci vyjadrili aliancii, ako aj ich vôľu prevziať povinnosti vyplývajúce z členstva v NATO. Gratulujem slovinskej vláde a všetkým, ktorí viedli tak úspešne kampaň v prospech členstva v aliancii," uviedol vo vyhlásení Robertson.
Európska komisia dnes privítala jednoznačnú podporu obyvateľov Slovinska členstvu ich krajiny v EÚ a ocenila jej "osobitný význam" v čase vojny, ktorá prebieha v Iraku.
"Komisia víta obrovskú podporu, ktorú slovinskí obyvatelia vyslovili vstupu svojej krajiny do EÚ. V týchto časoch vojny má takáto oddanosť európskemu projektu, ktorý je zasvätený mieru, stabilite a prosperite, osobitný význam," uvádza sa vo vyhlásení EK.
Grécke predsedníctvo v EÚ tiež privítalo výsledok slovinského referenda. "Je to druhý pozitívny výsledok po Malte a predsedníctvo je presvedčené, že rozšírenie únie sa dokončí podľa plánu v prospech stability, demokracie a ekonomickej prosperity celej Európy," povedal v Bruseli hovorca Russos Kunduros.
Predseda Európskeho parlamentu Pat Cox blahoželal obyvateľom Slovinska priamo v Ľubľane. "Slovinsko si otvorilo cestu do veľkej demokratickej rodiny EÚ," vyhlásil.
Radosť neskrývali najvyšší predstavitelia Slovinska. "Je to veľmi dobrý a presvedčivý výsledok. Som šťastný, že Slovinci urobili správne a zodpovedné rozhodnutie," povedal prezident Janez Drnovšek. Podľa ministra zahraničných vecí Dimitrija Rupela "slovinskí voliči využili historickú šancu".
Zatiaľ čo pred dnešným referendom neexistovali pochybnosti, že Slovinci podporia svoj vstup do únie, s oveľa väčším napätím sa očakávalo na ich hlasovanie v prípade NATO. Podpora aliancii totiž v uplynulých mesiacoch klesla v istom období len na 37 percent a po začiatku vojny v Iraku hrozilo, že Slovinci vstup do NATO odmietnu.
Slovinsko je jednou z desiatich krajín, ktoré sa majú 1. mája 2004 stať členmi EÚ. Je tiež medzi siedmimi štátmi, ktoré dostali vlani v novembri na summite v Prahe pozvánku do NATO. Protokoly o ich vstupe podpíše aliancia v stredu 26. marca v Bruseli, vstup nových členov do NATO je naplánovaný na máj 2004.
Obyvatelia Slovinska sa k vstupu do EÚ vyjadrili z desiatich budúcich členských krajín ako druhí. Pred dvoma týždňami podporili vstup Malťania.
Po slovinskom referende pôjdu k volebným urnám 12. apríla Maďari, 10.-11. mája Litovčania, 16.-17. mája Slováci, 8. júna Poliaci, 15.-16. júna Česi, 14. septembra Estónci a 20. septembra Lotyši.
Referendum o vstupe do NATO neplánuje už žiadna zo siedmich krajín pozvaných vlani na summite v Prahe. Na Slovensku však prebieha petičná akcia za jeho vypísanie.
(spravodajca TASR Robert Sermek) hy