Washington 26. marca (TASR) - Plány americkej vlády na obnovu v Iraku obsahujú "závažné medzery", ktoré by mohli narušiť vyhliadky na ich úspech. Uviedlo to v dnešnej správe washingtonské Centrum pre strategické a medzinárodné štúdie.
Podľa dokumentu nazvaného "Povojnový Irak: Sme pripravení?" sú obzvlášť znepokojujúce oblasti kontroly bezpečnosti počas prvej fázy amerického obsadenia, platieb za rekonštrukciu a dohľadu nad irackým ropným priemyslom.
"Vláda USA dala ďalekosiahle prísľuby obyvateľom Iraku ohľadom ich budúcnosti. Hĺbka plánov vlády a prípravy v niektorých oblastiach rekonštrukcie poskytuje určitú mieru nádeje, no existujú závažné medzery, ktoré skončia ad hoc rozhodnutiami a reakciami, ktoré by mohli narušiť konečný úspech," tvrdí správa.
Podľa centra to vyzerá, že vláda USA sa nepripravila na množstvo úloh, ktoré padnú na jej plecia, ak dosiahne svoj cieľ a zvrhne irackého prezidenta Saddáma Husajna. Správa tiež hovorí o náznakoch toho, že USA zamýšľajú využiť stále bojové oddiely pre "stabilizačné" úlohy, na takúto prácu však nie sú pripravené.
Spojené štáty nerozoberali ani zahraničný dlh Iraku, ktorého výška sa odhaduje na 383 miliárd dolárov, a nepovedali, čo sa stane s nárokmi na kompenzácie požadovanými v súvislosti s vojnou v Perzskom zálive z roku 1991 o výške 172 miliárd dolárov.
Odborníci odporujú tvrdeniam americkej vlády o tom, že príjmy z ropy by mohli byť použité na zaplatenia významnej časti nákladov na obnovu, aspoň nie niekoľko najbližších rokov, dodáva správa.
Niekdajší spojenci Spojených štátov sa zdráhajú prispieť na rekonštrukciu Iraku, pokým má Washington v úmysle udržiavať politickú kontrolu nad krajinou. Americká vláda uviedla, že iracká ropa patrí irackému ľudu, no nijako nenaznačila, ako bude ropný priemysel počas americkej okupácie spravovaný.