Len pred dvoma mesiacmi predĺžil 24-ročný uruguajský futbalový internacionál Alvaro Recoba (na snímke) s talianskym klubom Inter Miláno päťročný kontrakt. A nie hocijaký. Každý rok v čierno-modrom drese mu vynesie čistý príjem 15 miliónov mariek, čím sa Juhoameričan zaradil medzi najlepšie platených futbalistov planéty. Možno to v porovnaní s Recobom znie trochu sarkasticky, ale Nemci prišli s informáciou, že ich tenisový „penzista“ Boris Becker zarobí za dvanásť mesiacov za televízne reklamné šoty 14,5 milióna mariek. Absolútny rekord v konkurencii topmodelky Schifferovej, moderátora Gottschalka a moderátorky Feldbushovej drží pilot formuly 1 Michael Schumacher s ročným príjmom 40 miliónov.
Polícia: Recoba nemá talianskych predkov
Útočník Recoba sa v Miláne na prísun peňazí sťažovať takisto nemôže, ale teraz zatiahol seba i klub do nepríjemnej situácie. V talianskom profesionálnom futbale môžu hrať za jeden klub najviac traja cudzinci, ktorí nepochádzajú z krajiny Európskej únie (EÚ). Recoba vlastní taliansky pas, ktorý mu umožňuje výnimku z tejto klauzuly, ale ako sa ukázalo, v pase sfalšoval niektoré údaje. Inter doteraz nasadzoval Recobu do zápasov ako hráča z krajiny EÚ, lebo predložil úradom dokumenty o svojich talianskych predkoch a získal tak taliansky pas. Lenže polícia zistila, že títo predkovia nikdy neexistovali, a preto prehľadala jeho byt, ako aj sídlo milánskeho klubu.
Škandál, s ktorým majú už skúsenosti v susednom Francúzsku, naberá na obrátkach aj v Serii A. Prokuratúra v Udine vypočula Recobu i športového riaditeľa Interu Gabriela Orialiho. Bez talianskeho pasu by totiž Uruguajčan patril do kvóty hráčov z krajín mimo EÚ, čo by trénerovi Marcovi Tardellimu sťažilo situáciu, pretože by musel vynechať jedného z doteraz nasadzovaných. V praxi by to znamenalo, že ak by pravidelne hrával Slovák Vratislav Greško, potom by Recobovi musel uvoľniť miesto napríklad on.
Medzi obvinenými aj Veron z Lazia a Dida z AC Miláno
Uruguajský futbalista bude Interu chýbať dva zápasy. Odletel domov, aby si dal do poriadku agendu, ktorá je potrebná na vystavenie talianskeho pasu. Ak sa potvrdí falšovanie úradnej listiny, hrozí mu až štvorročný trest väzenia. Recoba sa bráni tvrdením, že klub sa postaral o prijatie jeho občianstva a o falšovaní pasu nevedel nič. Denník La Repubblica sa dokonca domnieva, že Recoba dostal taliansky pas ilegálnym spôsobom.
Útočník milánskeho Interu nie je jediným legionárom na futbalovom Apeninskom polostrove, ktorý si spôsobil podobné problémy. Pred ním rýchle občianstvo získal aj Argentínčan Juan Sebastian Veron z rímskeho Lazia.
Vlani v októbri vzniesol rímsky súd proti nemu a prezidentovi klubu Sergiovi Cragnottimu obvinenie z falšovania imigračných dokumentov. Pre rovnaký delikt sa dostal do pozornosti justície aj brazílsky brankár milánskeho AC Dida a šesť hráčov druholigovej Sampdorie Janov.
Vo Francúzsku už trestali
Nová futbalová choroba rozťahuje svoje chápadlá. S rozsiahlejším pasovým škandálom bojujú v lige majstrov sveta i Európy – vo Francúzsku. Brazílčana Alexa z klubu AS St. Etienne potrestali za falšovanie dokumentov dvojmesačným zákazom činnosti a kolumbijského brankára FC Metz Farida Mondragona minulý týždeň pre rovnaký delikt dokonca suspendovali.
Prisťahovalecký úrad zistil u viacerých hráčov vlastníctvo falošných pasov na mená členských krajín EÚ. Objavili sa medzi nimi dve konkrétne – brazílskeho útočníka Aloisia zo St. Etienne a argentínskeho legionára Manuela Romaya z druholigového klubu Nice. Obidvoch minulý štvrtok vypočúvala miestna polícia a musia sa zodpovedať pred francúzskym súdom. Prokuratúra zároveň oznámila, že sa chystá vykonať domové prehliadky u ďalších prvoligistov z FC Metz a AS Monaco, ich mená však zatiaľ nie sú známe.
MIROSLAV BUKOV