Paríž 27. marca (TASR) - Francúzsky premiér Jean-Pierre Raffarin kritizoval dnes tvrdenia USA o tom, že presne navádzané zbrane udržia počet irackých vojnových obetí na minime. Podľa jeho slov je konflikt v Iraku krvavý rovnako ako ktorýkoľvek v 20. storočí.
V obrane francúzskeho stanoviska o tom, že Spojenými štátmi vedená vojna porušuje medzinárodné právo, Raffarin tiež vyhlásil, že svetová verejná mienka nebola pripravená na silnejší než očakávaný iracký odpor.
"Mnoho ľudí očakávalo rýchlu, technologickú vojnu, vojnu 21. storočia," uviedol Raffarin s tým, že teraz sa pozerajú na jednu z najstrašnejších vojen, podobnú tým v minulom storočí. "Vidíme závažné následky v hrôzach vojny, ktorá sa odohráva pred našimi očami, za okolností, aké sme neočakávali," povedal premiér novinárom v Paríži.
Irak dnes oznámil, že týždňový konflikt si vyžiadal viac než 4000 civilných obetí, z toho vyše 350 mŕtvych. Celkovo 36 civilistov malo zahynúť pri náletoch v Bagdade za uplynulých 24 hodín. Tieto čísla sa zatiaľ nepodarilo nezávisle potvrdiť.
USA a Británia, ktoré spustili vojnu s cieľom zosadiť irackého prezidenta Saddáma Husajna a zbaviť Irak údajných zbraní hromadného ničenia, prišli o 44 vojakov a 12 ďalší sú nezvestní. Dosiaľ nenašli žiadne zakázané zbrane.
Francúzsko využilo svoj vplyv v Bezpečnostnej rade OSN na zabezpečenie toho, že vojna nedostane súhlas rady. To viedlo k diplomatickým rozporom medzi Parížom a Washingtonom, ktoré sú podľa viacerých analytikov najväčšie od druhej svetovej vojny.
"Sila bola nasadená bez opory v zákone," vyhlásil Raffarin v opätovnom potvrdení názoru jeho krajiny, kvôli ktorému sa konzervatívny prezident Jacques Chirac stal akýmsi hrdinom pre globálne mierové hnutie.
USA dúfali, že nové presne navádzané zbrane umožnia ich silám zasiahnuť strategické iracké ciele a zároveň sa vyhnúť civilným obetiam. Táto stratégia zaznamenala úspech pri vyradení mnohých identifikovaných cieľov, objavili sa však aj správy o nehodách.