
Anna Fidermaková na priedomí svojho rodinného domu utopeného v bahne, ktoré sa jej naplavilo do dvora z neďalekého svahu.
MNÍŠEK NAD POPRADOM, STARÁ ĽUBOVŇA – Po hrozivej noci z piatka na sobotu sa prírodné živly „odviazali z reťaze“ aj z pondelka na utorok. „Ani nenachádzam slová. Od roku 1995 rok čo rok tu máme mimoriadnu udalosť. Obec leží akoby v lieviku a vždy, keď príde dážď, všetko smeruje priamo na nás,“ hovorí Rudolf Demjan, starosta obce Mníšek nad Popradom v okrese Stará Ľubovňa.
Obec ležiacu v bezprostrednej blízkosti hraničného priechodu predvčerom večer zaplavili prívaly vody a starosta vyhlásil tretí stupeň povodňovej aktivity.
„Odkedy sme sa tu prisťahovali, každý rok sa na nás zosunie svah nad domom. Hoci sme si tu okolo vybetónovali – nič platné. Voda je silnejšia,“ posťažovala sa nám Anna Fidermaková bývajúca v časti obce zvanej Pilhov. I keď predvčerajšia situácia nebola taká dramatická ako v pamätnom roku 1997, aj tak mala čo robiť, aby pred prívalmi bahna zachránila kravku s teliatkom, prasiatko i strážneho psa.
Zrejme najväčšie škody vznikli na ceste smerom k dvom osadám Kače a Medzibrodie. „Približne 300– až 400-metrový úsek tamojšej cesty tretej triedy bol na niekoľko hodín neprejazdný. Asi na siedmich miestach ho prehradili zosuvy pôdy, pričom z druhej strany cestu podmývala rieka Poprad,“ opísal situáciu prednosta Okresného úradu v Starej Ľubovni Andrej Mokriš. Ráno ju mechanizmy sprejazdnili po prvú z osád. Druhá, aj s tridsiatkou skautov, však bola aj naďalej odrezaná od sveta. „Spojil som sa s nimi telefonicky. Všetci sú v poriadku. Nikto nie je zranený, a dokonca ani netrpia hladom. Len deň predtým im našťastie priviezli čerstvé zásoby potravín,“ uviedol prednosta a dodal, že v niektorých miestach je potrebné pri spriechodňovaní komunikácie postupovať obzvlášť opatrne. Panuje totiž obava z toho, že by sa niektorý z ťažkých mechanizmov mohol aj s cestou prepadnúť do rozvodnenej rieky Poprad.
V apríli a máji tohto roku bol na cestu položený nový asfaltový koberec. Dnes je znova v dezolátnom stave, aj keď práve nový „koberec“ svojou kompaktnosťou spôsobil, že situácia nie je ešte horšia.
Situácia však bola dramatická aj v ďalších obciach na severozápade okresu Stará Ľubovňa. Zosuv pôdy na štátnu cestu zaznamenali v obci Kremná. Tá bola niekoľko hodín prejazdná len v jednom jazdnom pruhu. Prvý stupeň povodňovej aktivity vyhlásil starosta v susednej obci Hraničné. Kolegovia v Litmanovej a Jarabine boli nútení vyhlásiť tretí stupeň.
„V Jarabine prúd vody strhol oporný múr pri ceste v tesnej blízkosti plynového potrubia. Navyše, zatopené sú pivnice v približne desiatke rodinných domov. Susedná Litmanová neobišla lepšie. Svah sa tu zosunul v bezprostrednej blízkosti ľudských obydlí a aj potok kulminoval na maximálnej možnej úrovni,“ zhodnotil situáciu okresný prednosta.
Včera popoludní sa síce situácia začala postupne normalizovať, ťažké olovené mraky prevaľujúce sa nad severozápadnou časťou Staroľubovnianskeho okresu však do najbližších dní neveštia príliš veľa optimizmu. „Som presvedčený, že to, čo sa tu deje každý rok, je dôsledkom vplyvov vodných diel Liptovská Mara a Niedzica na počasie v našom bezprostrednom okolí. A ani už nehovorím o ozónových dierach a globálnom otepľovaní atmosféry,“ vyslovil na záver vlastnú teóriu starosta.
ROBERT JURIŠ
FOTO – AUTOR