
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
BANSKÁ BYSTRICA - Predstavitelia Prvej komunálnej banky a vedenie mesta Banská Bystrica odmietajú označovanie návrhu na prijatie dlhodobého úveru ako úverového rámca medzi PKB a mestom za nútenú správu banky. Prezident PKB Jozef Mihálik však pripúšťa, že opatrenia, ktoré bolo nutné zaviesť na zabezpečenie splácania dlhovej služby, doteraz neboli na Slovensku vykonávané ani uplatňované.
„Nepovažujeme to za zasahovanie do práv mesta ani za ovplyvňovanie,“ konštatoval včera v B. Bystrici prezident banky. V budúcnosti to už podľa neho bude štandardné aj pre iné mestá.
Pojem nútenej správy, ktorý používajú niektorí poslanci mestského zastupiteľstva, nie je síce presný, napriek tomu niektoré finančné operácie banka mestu proste neodporučí a toky peňazí budú pod prísnou kontrolou.
„Konzultovali by sme s mestom a snažili by sme sa, aby operácia nesmerovala k ohrozeniu návratnosti úverov. Ak by mesto neakceptovalo naše upozornenia, je možné pristúpiť aj ku krajnej možnosti a vyhlásiť úvery za okamžite splatné,“ pripustil Mihálik. Aj ďalšie úvery môže mesto brať len so súhlasom PKB.
Ďalším problémom môže byť požadované právo banky kontrolovať, či výdavková časť rozpočtu počíta so stanovenou splátkou úveru. Primátor totiž podpíše zmluvu s PKB, kde sa to uvádza, ale kapitoly rozpočtu schvaľuje zastupiteľstvo.
„Nikto neberie poslancom právo schvaľovať rozpočet, ale ak je v rozpore s inými zákonmi, primátor má právo nepodpísať ho. Tak ho nepodpíšem. Poznám najmenej dva paragrafy, za ktoré sa dalo zažalovať celé bývalé mestské zastupiteľstvo aj primátor,“ povedal primátor Ján Králik, ktorý v čase, keď sa brali nevýhodné úvery, bol členom finančnej komisie a poslancom mestského zastupiteľstva.
Banskobystrický primátor tvrdí, že podmienky PKB sú štandardné a výrazne neprekračujú rámec obvyklých zmlúv. Neobáva sa ani zasahovania do finančných záležitostí, a ako hovorí, či 150 miliónov poslanci použijú v Las Vegas alebo na opravu chodníkov, banka sa do toho starať nebude. V súvislosti s označovaním reštrukturalizácie dlhu za nútenú správu je v prípade problémov schopný médiá žalovať.
Na otázku SME, prečo nežaloval za oveľa väčšie straty exprimátora Presperína, Králik povedal, že sa s ním súdili iní a nedokázali to. Pokiaľ ide o zastupiteľstvo, dodal, že by asi nemalo logiku, aby sám na seba podával žalobu.
Banskobystrické zastupiteľstvo koncom minulého týždňa schválilo návrh na prijatie 15-ročného úveru od PKB. Niektorí pravicoví poslanci to však označili za začiatok nútenej správy a obávajú sa straty slobody rozhodovania volených zástupcov.
Komunálna banka odkúpila pohľadávku Slovenskej sporiteľne voči mestu v hodnote 700 miliónov za polovicu a stala sa najväčším veriteľom mesta. Reštrukturalizáciou úverového portfólia po schválení zmluvy zníži mesto vyše miliardový dlh o 345 miliónov a o 15 rokov by malo byť bez dlhov.
DANIEL VRAŽDA