
Storočný pán Holéczy trávi deň čítaním.
FOTO PRE SME - VERON IKA JANUŠKOVÁ
Korene starého slovenského šľachtického rodu Holéczy (pôvodne Holec) siahajú do Liptova okolo roku l500. Napriek modrej krvi, vlastnému erbu a pomaďarčenému menu sa jeho príslušníci odjakživa hlásili k slovenskému národu. Posledným žijúcim národovcom rodiny je MUDr. Albín Holéczy (zapísaný do knihy Slovenskí národovci do 30. októbra l918 spolu s bratom Ervínom), ktorý sa v sobotu dožil úctyhodných 100 rokov.
Meno doktora Albína Holéczyho nie je v slovenských a českých odborných kruhoch neznáme, patrí k zakladateľom hygienicko-epidemiologických staníc v povojnovom Československu.
O doktora sa dnes stará mladučká vnučka Beáta. Elegantný starý pán sedáva vo veľkom ušiaku pri okne a usilovne pomocou lupy číta. Kontakt so svetom mu narušila strata sluchu, ale ako dodáva vnučka, inak so zdravím žiadne problémy nemá, dokonca neužíva ani nijaké lieky. Von už síce nechodí, po byte sa však pohybuje bez problémov. V jedle vyberavý nie je, najradšej má ovocie, bezkofeínovú kávu a čokoládu. „Zobúdza sa okolo deviatej hodiny, cez deň si číta, a pokiaľ počul, pozeral i televíziu. Číta i v posteli,“ usmiala sa Beáta.
Častým návštevníkom v byte pána doktora je jeho syn Peter. „Otec pochádza z lekárskej rodiny, preto aj keď mal deviatich súrodencov, nemôžem povedať, že žil v nedostatku. Narodil sa v Novej Bani, no veľmi skoro osirel. Mamička mu umrela hneď po pôrode a otecko tri roky po nej. Našťastie, medzi súrodencami boli veľké vekové rozdiely, môj starý otec bol dvakrát ženatý. Otecka si vzala k sebe jeho staršia sestra Jana.“
Vojnové roky prežil ako mestský lekár v Martine. Medzi jeho pacientov a priateľov patril i maliar Martin Benka. Po vypuknutí Povstania najprv pôsobil ako lekár Vojenskej záložnej nemocnice v Banskej Bystrici, neskôr sa stal šéflekárom hlavného štábu partizánov. Za svoj život mu vďačí mnoho mužov bojujúcich a ukrývajúcich sa v horách. Na základe ním vydaných lekárskych dobrozdaní sa im podarilo dostať do civilnej nemocnice, odkiaľ sa po vyliečení mohli vrátiť k svojim rodinám ako „bezúhonní“ občania.
Po vyše polstoročí pracovného života sa MUDr. Albín Holéczy oddal naplno svojim vášňam - filatelii, šachu a záhradke. Je majiteľom kompletnej zbierky československých známok - od tej prvej z roku 1918 až po tú poslednú z roku 1989. „Otec je veľmi disciplinovaný. Až do svojho 97. roku života chodieval sám do záhradky pri Hornáde, v ktorom sa rád kúpaval. Šachy hrá doteraz. Nikdy nepil, nefajčil, nevyhľadával hlučnú spoločnosť. Bol skôr samotársky typ,“ ponúkol nám radu na dlhovekosť Holéczy junior.
Takmer všetci súrodenci Albína Holéczyho alebo ich deti sa dožili vysokého veku. Starší brat Ervín, takisto lekár, bol známym spisovateľom, píšucim pod pseudonymom Peter Zván. Medzi jeho priateľov patril aj doktor Dušan Makovický, osobný lekár L. N. Tolstého. Sestra - dvojička Mica - bola prvou rozhlasovou hlásateľkou a vydala sa do rodiny Dušana Jurkoviča, i vo svete uznávaného slovenského architekta. A do tretice: neterou doktora Holéczyho je prvá misska Československa, bývalá televízna hlásateľka Betka Štrkulová.
VALÉRIA HOLINKOVÁ