Praha 30. marca (TASR) Delegáti zjazdu českej sociálnej demokracie dnes po veľmi ostrej diskusii prijali rezolúciu, ktorá jednoznačne odsudzuje vojnu v Iraku. Podľa delegátov vojna nebola nevyhnutná, prebieha bez mandátu OSN a v rozpore s medzinárodným právom.
Podľa ČSSD je síce režim Saddáma Husajna neľudský a má na svedomí mnoho životov, USA a Veľká Británia sa však svojim útokom dopustili agresie. Sociálni demokrati vyjadrili presvedčenie, že Bagdadský režim bolo možné odzbrojiť aj bez vojny. Rezolúcia preto vyzýva Washington a Londýn, aby vrátili vývoj pod kontrolu OSN.
"Odsúďme to, čo je zločinom, odsúďme to, čo je mimo zákona, vyzval delegátov z rečníckej tribúny Jaroslav Foldyna, predstaviteľ ČSSD z Ústí nad Labem, ktorý patrí medzi najhlasnejších kritikov predsedu strany a premiéra Vladimíra Špidlu.
Pri niektorých prejavoch, ktoré označovali akciu spojencov v Iraku za správnu, sa v sále ozýval intenzívny piskot. Rezolúciu proti vojne v Iraku navrhla skupina delegátov, medzi ktorými bol aj exminister zahraničných vecí ČR a dnes predseda Valného zhromaždenia OSN Jan Kavan.
Podľa staronového predsedu českej sociálnej demokracie a premiéra Špidlu, rezolúcia zjazdu nič nemení na postoji vlády, ktorá akciu spojencov podporila.
"Som členom vlády, schvaľoval som pozíciu kabinetu. Som presvedčený, že postoj vlády zodpovedá medzinárodno-politickej situácii, preto som sa hlasovania zdržal, vysvetlil český premiér.
Vyše 500 delegátov zjazdu českej vládnej sociálnej demokracie v sobotu večer a v noci nadnes v Prahe potvrdilo vo funkciách väčšinu lídrov strany. Špidla obhájil kreslo predsedu ČSSD, rovnako ako prvý podpredseda, minister vnútra Stanislav Gross.
Ďalšie posty podpredsedov patria ministrovi práce a sociálnych vecí Zdeňkovi Škromachovi a ministerke zdravotníctva Marii Součkovej. O kreslo podpredsedu sociálnej demokracie prišiel predseda zahraničného výboru Poslaneckej snemovne Lubomír Zaorálek, ktorého porazil olomoucký primátor Martin Tesařík.
Novou tvárou vo vedení strany bude aj Martin Starec, podpredseda pre riadenie. Staronoví lídri najsilnejšej českej vládnej strany vo svojich prejavoch avizovali, že v rámci koalície s KDU-ČSL a US-DEU budú požadovať zvýšenie vplyvu, vrátane prehodnotenia koaličnej zmluvy a inventúry programového vyhlásenia vlády.
Prvý podpredseda Gross v tejto súvislosti dokonca pripustil možnosť rozpadu dnešnej koalície. Naznačil tak, že namiesto vlády, ktorá má v Poslaneckej snemovni krehkú väčšinu 101 z 200 hlasov, si dokáže predstaviť aj vznik menšinovej vlády ČSSD.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) dem