Washington 30. marca (TASR) - Spojené štáty nemajú počas svojej vojenskej kampane v Iraku v pláne žiadne prímerie ani pauzy v bojoch, vyhlásil dnes americký minister obrany Donald Rumsfeld v relácii televíznej stanice ABC This Week.
Poprel správy, podľa ktorých boli pozemné jednotky na irackom fronte nútené spomaliť postup na Bagdad a dať si pauzu v bojových operáciách, pretože im chýbajú zásoby a iracké jednotky vyvíjajú príliš tvrdý odpor. Z vojenských kruhov dokonca prenikli správy, že prestávka v bojoch môže údajne trvať i mesiac, prípadne dlhšie.
"Nemáme v pláne žiadne pauzy ani prímeria ani nič podobné," zdôraznil na adresu týchto chýrov Rumsfeld. Na otázku, či si myslí, že v Iraku sa bude bojovať aj o pol roka, odpovedal: "Panebože, nikdy sme nemali časový rozvrh. Stále hovoríme, že to môžu byť dni, týždne, mesiace. Neviem."
Rumsfeld naznačil, že USA majú informácie o tom, že "členovia rodín vysokopostavených predstaviteľov irackého vedenia utekajú z Bagdadu". Bližšie sa však k téme nevyjadril.
Dôrazne poprel správy, že pri plánovaní vojenskej stratégie pre Irak zamietol rady svojich vojenských plánovačov a jeho slovo nakoniec zvíťazilo nad stratégmi.
"Nie, to vskutku nie je pravda," ohradil sa minister obrany v televíznom rozhovore. "Keď sa spýtate kohokoľvek v ústrednom velení, kto mal čo do činenia s týmto procesom, uvidíte, že každučký krok, ktorý navrhovali, sa v skutočnosti aj stal," dodal na svoju obranu.
New Yorker Magazine a ďalšie médiá v poslednom čase priniesli správy, že Rumsfeld opakovane odmietal rady vojenských plánovačov Pentagónu, a v skutočnosti zrežíroval celú vojnu v Iraku sám, spolu s hŕstkou svojich blízkych civilných poradcov.
Vojenskí plánovači, vrátane najvyššieho veliteľa generála Tomyho Franksa, ho údajne opakovane upozorňovali, že na pozemnú ofenzívu v Iraku bude potrebných podstatne viac amerických vojakov i výzbroje, než zamýšľa. Rumsfeld údajne všetky tieto návrhy zamietol a trval na tom, že na Irak stačí málo vojakov a vojna bude rýchla.
Rumsfeld sa v televíznom rozhovore ABC priznal, že ho "vôbec netrápi", že americkí ani britskí vojaci ešte stále nenašli v Iraku žiadne zbrane hromadného ničenia. Pripomenul, že spojenci sú už 78 kilometrov od Bagdadu, no "ešte sa nedostali do oblastí, kde boli rozptýlené zbrane hromadného ničenia".