
FOTO - ARCHÍV
Na väčších môže vaše dieťa študovať na výtvarnom a literárno-dramatickom odbore, ale aj na tanečnom odbore (základy klasiky a moderného tanca, ľudový aj scénický tanec). Na hudobnom odbore zase hru na rozličných hudobných nástrojoch (od flauty, cez husle, gitaru a klavír až po gajdy a cimbal).
Hoci prijímacie skúšky na základné umelecké školy sú koncom školského roka, spravidla v júni, dobré je informovať sa už trochu v predstihu. Obsah prijímačiek sa bude líšiť podľa toho, na aký odbor sa dieťa hlási. Pri prijímačkách na hudobnú napríklad zaspieva pesničku a predvedie aký má rytmus, na výtvarnú nakreslí alebo vymodeluje obrázok, na tanečnú tiež bude potrebovať dobrý rytmus a pohybové schopnosti.
Na začiatku roka potom tie deti, ktoré majú pre zvolený smer predpoklady, nastúpia podľa veku do prvého alebo prípravného ročníka.
Vyučovacia hodina je rovnaká ako na základnej škole: 45 minút. Vo výtvarnom odbore môže mať dieťa aj tri hodiny týždenne, v tanečnom až štyri hodiny. Hodina a pol hry na hudobnom nástroji je ešte doplnená asi hodinou hudobnej teórie týždenne.
Počet žiakov navštevujúcich základné umelecké školy od roku 1993 stúpol o 20 000 na 97 394.
Rodičia svoje deti prihlasujú do zušiek buď preto, aby trávili svoje poobedia zmysluplne, alebo v nich vidia budúcich umelcov.
Alžbeta Nová svoju dcérku Lucku, budúcu prváčku, zapísala na výtvarný odbor. „Myslím, že u mňa sa spojili oba dôvody,“ smeje sa. „Jednak nechcem, aby posedávala celé poobedia pred televízorom, a jednak krásne maľuje. Už teraz mi tvrdí, že chce byť maliarkou. Aj učiteľka v materskej škole mi odporučila, aby som ju na výtvarnú prihlásila, lebo jej to veľmi dobre ide. Tak prečo to nevyužiť? Možno z nej naozaj vyrastie nejaký umelec,“ dodáva.
Kompletný zoznam základných umeleckých škôl s vyučovacím jazykom slovenským nájdete v tejto prílohe.
(gal, sr)