Okrem ochrannej funkcie je plot dôležitým estetickým doplnkom rodinného domu. Spravidla sa realizuje až v záverečnej fáze výstavby. Je to hlavne z praktického dôvodu, aby nedošlo pri zásobovaní stavby materiálom k jeho poškodeniu. I napriek tomu by sme mali mať doriešenú otázku jeho stvárnenia už v projektovej dokumentácii. Plot je významným architektonickým článkom, ktorý ovplyvní do značnej miery dojem z celej stavby. Materiál vybratý na oplotenie zo vstupnej časti pozemku by mal harmonicky ladiť s materiálovým a farebným stvárnením fasády. Nesmieme zabudnúť na zakomponovanie vstupnej bráničky a brány určenej pre vjazd vozidiel, poštovej schránky a takisto na začlenenie elektromerov a plynomerov, ktoré musia byť voľne prístupné z ulice. Súčasťou oplotenia je aj miesto určené na odkladanie nádoby na smeti. Kvalitný a estetický plot nie je lacným stavebným prvkom a preto môžeme oplotiť hranicu pozemku od susedov iným lacnejším systémom oplotenia, napríklad poplastovaným drôtom s kovovým jadrom.
* Drevené oplotenie
Voľba materiálov pre zhotovenie oplotenia je odrazom vkusu majiteľa domu s priľahlým pozemkom. Na vidieku sa v minulosti najviac používalo drevo, najmä pre jeho ľahkú dos-tupnosť a jednoduché opracovanie. V poslednom desaťročí opäť zaznamenávame návrat k tomuto prírodnému materiálu. Nové moderné spôsoby impregnácie a náterov predlžujú životnosť drevených prvkov v exteriéri. Dôležitá je pravidelná ochrana pred dažďovou vodou, vlhkosťou a hnilobou špeciálnymi nátermi. Na drevené oplotenie používame dosky a laty šírky asi 10 - 15 cm, uložené vertikálne alebo horizontálne, vhodná je aj guľatina a polguľatina. Jednotlivé prvky pripevňujeme skrutkami na nosnú konštrukciu, ukotvenú v stĺpikoch. Pre zabezpečenie dokonalej neprehľadnosti môžeme vertikálne i horizontálne uchytené dosky upevniť tak, aby sa ich hrany navzájom prekrývali. Stĺpiky vo vzdialenosti 150 - 300 cm sú spravidla zhotovené z iných trvanlivejších materiálov ako je drevo. Efektne pôsobia kamenné alebo tehlové, môžu však byť aj oceľové kruhového, štvorcového alebo obdĺžnikového prierezu. Osadením stĺpikov narušíme prípadnú monotónnosť radenia drevených prvkov a vyhneme sa i materiálovej a farebnej jednotvárnosti. V spodnej časti oplotenia môžeme zhotoviť murovaný alebo kamenný soklík.
* Kovový plot
V posledných rokoch sa medzi ,,plotovými“ materiálmi presadili umelecké kováčske výrobky, ktoré často korešpondujú s ozdobnými mrežami na oknách, so zábradlím lodžií, balkónov či schodíšť. Kováčske remeslo považujeme za jedno z najstarších remesiel na svete a k jeho renesancii prispela aj vysoká umelecká hodnota výrobkov z kovu a rozmanitosť ich uplatnenia v architektúre. Jednoduchšie tvary a bohatšie ornamentálne kompozície kovových prvkov pospájajú zruční majstri do plotových dielcov, ktoré montujeme do nosných stĺpikov s podmurovkou vyhotovených z rovnakých materiálov. Výroba kovového plotu je náročná na manuálnu zručnosť, precíznosť a čas, čo sa výrazne odrazí aj na cene. Z praktického hľadiska predstavuje kov veľmi trvácny materiál, ktorý ošetrujeme nátermi zabraňujúcimi jeho korózii.
* Plotové murivo a tvarovky
Jednoduché a pritom vkusné oplotenie môžeme vytvoriť aj z klasického tehlového muriva. Murované ploty súvislej plochy výborne ochránia pred nežiaducimi pohľadmi z ulice a zároveň dobre izolujú pozemok pred prachom a hlukom. Okrem povrchovej úpravy z hladkej alebo štruktúrovanej omietky, jestvujú aj ďalšie spôsoby povrchovej úpravy s použitím obkladových materiálov. Obľúbený je obkladový kameň, ktorý má niekoľko výhod. Ponuka obsahuje bohatú škálu typov, rozmerov, štruktúr i farebnosti. Je príjemný na pohľad, trvanlivý a nepotrebuje žiadnu údržbu. Obklad z kameňa farebne zladíme s obytným objektom, ak rovnaký druh obkladu použijeme napríklad na soklík domu.
Maximálne presný je systém betónových murovacích tvaroviek používaných na stavbu plotov. Tvarovky sa vyrábajú z prírodných materiálov - drveného kameňa, piesku a cementu. Pre dosiahnutie požadovaného farebného odtieňa sa používajú kvalitné trvanlivé farby. Tvarovky majú hladkú lícovú časť povrchu alebo imitujú prírodný štiepaný kameň. Náklady na vyhotovenie oplotenia z betónových murovacích tvaroviek sú pomerne vysoké, treba však brať do úvahy prednosti takéhoto materiálu. Okrem ekologickej a zdravotnej nezávadnosti použitých surovín aj vysokú trvanlivosť materiálu, prirodzený vzhľad, žiadne dodatočné náklady na údržbu i vynikajúcu požiarnu odolnosť.
* Priehľadné ploty z drôtu
Plot z drôteného pletiva zhotovíme pomerne rýchlo a jednoducho na každom type terénu - na rovine i v svahu. Na výber je niekoľko druhov pletiva. Obyčajný a najlacnejší plot z drôtu treba minimálne raz za dva roky natrieť základnou a vrchnou farbou. Poplastované pletivo má životnosť najmenej 50 rokov, pričom nemení svoju farbu ani lesk. Najjednoduchším spôsobom oplotenia je uchytenie drôtenej výplne pomocou napínacích a viazacích drôtov na kovové stĺpiky. Pri kombinácii viacerých materiálov môžeme pletivo osadiť do obvodového rámu a ten potom vhodne zakomponujeme medzi stĺpiky z kameňa, betónových tvaroviek alebo vhodne skombinujeme s drevom. Značný vývoj zaznamenalo aj tvarové riešenie drôtených plotov, ktoré sa dnes neobmedzuje iba na pletivo s pravouhlými a kosouhlými okami. Elegantne pôsobia dielce z vlnitého poplastovaného drôtu s obdĺžnikovými okami s rovným alebo oblúkovitým horným okrajom. K výhodám takéhoto druhu oplotenia patrí rýchla montáž, nevýhodou pre mnohých je úplná priehľadnosť. Tú však môžeme značne eliminovať výsadbou okrasnej zelene. Vhodné sú najmä popínavé rastliny, napríklad brečtan, ktorý je zelený v každom ročnom období.
* Živý plot
Na zakladanie živých plotov sú vhodné niektoré druhy listnatých a ihličnatých drevín. Z listnatých sa osvedčil vtáčí zob, svíb a javor poľ-ný, ktoré sú nenáročné na vlahu. Z ihličnatých drevín sa používajú najmä tuje, ktoré vytvoria nepriehľadnú clonu už po 3 - 5 rokoch. Závisí od toho, aké vzrastlé kusy na výsadbu použijeme. Živé ploty môžeme tvarovať strihaním, alebo im ponecháme prirodzený vzhľad a voľnosť. Nevylučuje sa ani kombinácia viacerých druhov drevín, ktoré pri vhodnej kompozícii vytvoria zaujímavý farebný a estetický prvok. Výborne sa hodia ako deliaca stena medzi užitkovou a oddychovou časťou záhrady.
Oplotenie pozemku nepredstavuje iba elimináciu vplyvov od ulice a izoláciu od susedov, ale súvisí aj s jeho celkovým členením na predzáhradku, relaxačnú zónu a časť vyhradenú pre pestovanie zeleniny alebo výsadbu ovocných stromov. Optické rozdelenie pestrofarebným porastom vytvorí v záhrade zaujímavé zákutia. Súčasťou oplotenia bývajú vstupné bránky a vjazdy do garáží, ktoré vhodne materiálovo a konštrukčne zosúladíme s ostatnými použitými prvkami. Brány pre vjazdy do garáží môžu byť ovládané mechanicky aj elektronicky s otváracími alebo posuvnými krídlami. Komunikačné plochy na pozemku a státie pre automobily riešime ako spevnené plochy, na ktoré sa osvedčila zámková dlažba vyrábaná vo viacerých tvaroch a farebných odtieňoch. Ich kombináciou dokážeme vybudovať prístupové cesty a chodníky tak, aby harmonicky ladili s celkovou koncepciou riešenia rodinného domu a jeho okolia. *