Bratislava 1. apríla (TASR) - Národná rada SR bude na nasledujúcej aprílovej schôdzi schvaľovať zmluvu o pristúpení Slovenskej republiky k Severoatlantickej aliancii.
Predseda parlamentu Pavol Hrušovský dospel na dnešnej porade s právnymi expertmi k záveru, že tento krok je úplne legitímny a neodporujúci ústave. Akt pristúpenia Slovenska zavŕši svojim podpisom prezident republiky Rudolf Schuster.
Zákonodarný zbor sa bude ratifikácii zmluvy o pristúpení SR k Severoatlantickej aliancii venovať s najväčšou pravdepodobnosťou vo štvrtok 10. apríla. V poradí 10. schôdza parlamentu sa začne v stredu 9. apríla a má trvať tri dni.
Hrušovský na krátkom brífingu zdôraznil, že poslanci parlamentu prevezmú v zmysle ústavných princípov republiky svojim rozhodnutím plnú zodpovednosť za takýto krok, takže iniciovanie referenda o vstupe SR do NATO stráca opodstatnenie. Tým nie sú dotknuté práva občanov dané im ústavou, dodal Hrušovský.
Predseda parlamentu dnes s vicepremiérom a ministrom spravodlivosti Danielom Lipšicom, ministrom zahraničných vecí Eduardom Kukanom, predsedom Ústavného súdu Jánom Mazákom, podpredsedom parlamentu Bélom Bugárom a šéfom ústavnoprávneho výboru parlamentu Jánom Drgoncom hľadali odpoveď na otázku, či môže parlament schváliť text zmluvy o pristúpení k NATO skôr, ako o tomto kroku rozhodnú zákonodarné zbory všetkých členských krajín aliancie.
Protokol o prijatí Slovenska do NATO podpísal v Bruseli 26. marca za vládu SR minister zahraničných vecí Eduard Kukan. Veľvyslanci členských štátov NATO ho ubezpečili, že počas ratifikácie protokolov v ich parlamentoch neočakávajú žiadne problémy.
Podpísanie protokolov o prijatí Slovenska, Slovinska, Litvy, Lotyšska, Estónska, Bulharska a Rumunska do NATO bolo nevyhnutným krokom na začatie ratifikačného procesu. Po jeho skončení na jar 2004 sa sedem krajín má stať riadnymi členmi NATO.