Viedeň 1. apríla (TASR) - V rozhovore pre dnešné vydanie rakúskeho denníka Der Standard sýrsky prezident Bašar Asad vyjadril názor, že USA škodia svojím najnovším počínaním nielen svetu, ale aj svojim vlastným záujmom.
Najvyšší predstaviteľ Sýrie označuje vzťahy medzi USA a svojou krajinou za "plné rozporov". Sýria súhlasí s USA vo všetkom v otázkach terorizmu, absolútne odlišný postoj však zastáva voči súčasnej vojne v Iraku. "Problémom možno je, že USA si ako veľmoc zvykli vnútiť iným svoj názor, každá krajina má však svoju mienku a záujmy," hovorí Asad. Súčasne pripomína, že USA sa nepodarilo dokázať spojenie medzi Irakom a terorom, ani medzi Irakom a zbraňami hromadného ničenia.
"Najväčším problémom je, že jediná superveľmoc stratila kontakt so svetom. Vojenská veľmoc nepomáha svetu, ale začína vojnu. Kým robí chyby malá krajina, trpia jej susedia, keď robí chyby veľmoc, trpí celý svet," myslí si sýrsky prezident.
Na otázku, v čom sú príčiny vojny v Iraku, Asad odpovedá: "...Povedali, že chcú ropu a že chcú v regióne zaviesť nový poriadok. V druhom prípade hrá svoju úlohu prirodzene Izrael: Izrael má záujem na tom, aby sa Irak rozpadol na etnické a náboženské jednotky. Keď sa pozriete na zloženie krajín v regióne, prídete na to, že všetky sa skladajú z rôznych národností a náboženstiev - s výnimkou Izraela. Ten je z tohto pohľadu jednofarebný. Rozdelenie Iraku podľa etnických alebo náboženských kritérií by Izraelu prepožičalo väčšiu spoločenskú legitimitu. Čo sa týka USA - pokiaľ Spojené štáty povedia, že chcú irackú ropu, chcú tým zvýšiť aj závislosť ostatných krajín od nich. Dnešný postoj USA však môže mať aj ďalšie, nedeklarované motívy: mnohí si myslia, že vojna v Iraku má globálny element: kontrolou nad Irakom, Kaspickým morom a Afganistanom budú USA z geografického pohľadu celkom isto najväčšou svetovou veľmocou."
Takáto vízia je však podľa Bašara Asada nereálna a mohla by USA spôsobiť vážne škody.
"Dnes ešte nemožno povedať, ako budú na vývoj udalostí vplývať protivojnové demonštrácie v Európe a na Blízkom východe. Za túto novú situáciu ďakujeme pápežovi a Vatikánu. V Sýrii sme stále hrdí na dobré vzťahy medzi moslimskými a kresťanskými občanmi, lepšie vzťahy v tejto oblasti by ste hľadali len ťažko. Po 11. septembri sa všetko zmenilo, hlavne vtedy, keď začali Američania hovoriť o križiackej výprave. V prípade Iraku existuje spoločná kresťansko-moslimská pozícia a tá má všeobecne pozitívny vplyv," tvrdí Asad.
V závere rozhovoru vyslovil sýrsky prezident presvedčenie, že v ťažko skúšanej oblasti Blízkeho východu zavládne raz mier.
"Mier je normálnym stavom, po ktorom túžia všetci ľudia, všetci ľudia ho chcú a môžu mať. Región sa musí vrátiť k svojmu normálnemu životu. Každý chce žiť v mieri, nikto nechce vojnu, okrem zopár šialencov. Som optimistom, pretože poznám ľudí," konštatuje B. Asad.