Paríž/Bagdad 1. apríl (TASR) Páter Michel opustil v pondelok kláštor v bagdadskej štvrti Illám na ľavom brehu rieky Tigris, aby si našiel bezpečnejšie miesto. Obyvatelia Bagdadu už nazvali túto štvrť miestom smrti, povedal pre dnešné číslo denníka Le Parisien belgický mních, ktorý žije v Bagdade 30 rokov. Na túto štvrť v Bagdade dopadlo množstvo amerických bômb, takže v nej neostala ani jedna budova nepoškodená. V dôsledku vibrácií po výbuchoch amerických bômb a rakiet, sa poškodil aj katolícky kostolík, v ktorom slúžil omše páter Michel. Veľká diera nad oltárom znemožnila, aby sa v nedeľu v kostole slúžila omša. Katolíci sa preto stretli v kláštore v pivnici.
Le Parisien podotkol, že v Bagdade už nie je veľa obyvateľov, lebo mnohí z mesta odišli na vidiek. Tí, čo v ňom ostali, nemali prostriedky na cestu, alebo berú život fatálne. Všetci sú však znepokojení bombardovaním metropoly americkými leteckými silami. Kresťania v Bagdade polohlasne vyjadrujú strach z toho, čo príde po terajšom prezidentovi Saddámovi Husajnovi. Iracký prezident aspoň chránil kresťanov, ale čo bude po ňom, položil otázku páter Emmanuel. Strach majú z možného vzostupu islamu. Možnosť, že sa k moci v Iraku dostanú predstavitelia islamu, vyvoláva v kresťanoch väčšie obavy ako terajšie americké bombardovanie.
Moslimovia, žijúci v susedstve s kresťanmi, sa už k nim začínajú správať nepriateľsky. Odkedy americký prezident George W. Bush nazval vojenské ťaženie v Iraku križiackou výpravou, niektorí Iračania považujú kresťanov za nepriateľov a komplicov USA. Deti irackých kresťanov sa učia cudzie jazyky, aby sa pripravili na exil. Kresťania v Iraku tvorili dve percentá obyvateľstva. Od roku 1991 z krajiny postupne odchádzajú.
V krajine sa už zvýšila náboženská netolerancia, napísal denník.