Českí lekári by mali pomôcť pri zmierňovaní hroziacej humanitárnej katastrofy.
Rozhodnutie kabinetu, ktoré musí ešte schváliť český parlament, sa opiera o rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN č. 1472. Praha chce poslať do Perzského zálivu 150 vojenských lekárov a zdravotníkov a spolu s nimi ďalších 100 výsadkárov z elitnej jednotky v Prostějove.
O vyslaní nemocnice sa malo vo vláde hlasovať už v pondelok, ale ministri zahraničných vecí a obrany sa nemohli dohodnúť na tom, aký bude mať 7. poľná nemocnica mandát. Ako dnes vysvetlil minister obrany Jaroslav Tvrdík, nemocnica nebude súčasťou koalície a v Kuvajte sa spojí s česko-slovenskou protichemickou jednotkou.
Podľa prepočtov armády sa náklady na šesťmesačné pôsobenie nemocnice v Iraku vyšplhajú na asi 470 miliónov českých korún. Najväčšie náklady sú spojené s presunom materiálu, na ktorý je potreba až 20 veľkokapacitných nákladných lietadiel. Predstavitelia ministerstva obrany v minulých dňoch pripustili, že prepravu do Kuvajtu alebo Iraku by mohli zaistiť zahraničné prepravné spoločnosti. Armáda podľa Mladej fronty Dnes údajne oslovila päť pravdepodobne ruských a ukrajinských prepravcov.
České ministerstvo obrany naďalej rokuje s americkými a britskými partnermi o poskytnutí prepravnej kapacity alebo finančných prostriedkov.
"Verím tomu, že podporu nájdeme," konštatoval dnes minister Tvrdík. Ak by však Praha zo zahraničia žiadne peniaze pre 7. poľnú nemocnicu nezískala, zaplatí jej vyslanie a pobyt ministerstvo obrany, respektíve štát. Minister obrany tak poprel špekulácie o možnom vydaní zvláštnych štátnych dlhopisov.