Luxemburg/Brusel 1. apríla (TASR) - Šéfovia vlád a ministri zahraničných vecí siedmich menších krajín EÚ sa dnes večer stretli v Luxemburgu, aby sa pokúsili dohodnúť na spoločnej stratégii v kľúčovej etape prebiehajúceho Konventu o budúcnosti Európy, ktorý má do leta navrhnúť text budúcej európskej ústavy.
Pozvanie luxemburského premiéra Jeana-Clauda Junckera na pracovnú večeru prijali jeho kolegovia z Belgicka, Holandska, Írska, Portugalska, Fínska a Rakúska. Ide o menšie členské krajiny EÚ, ktoré sa obávajú, že by kvôli pripravovanej reforme európskych inštitúcií mohli prísť o svoj vplyv v únii na úkor veľmocí akými sú Nemecko, Francúzsko či Británia.
Malým krajinám sa nepozdáva snaha veľkých zrušiť rotujúce predsedníctvo v únii a nahradiť ho úradom stáleho prezidenta, ktorý by stál na čele EÚ niekoľko rokov. Tiež chcú zabrániť posilňovaniu vplyvu národných štátov prostredníctvom Rady ministrov EÚ na úkor Európskej komisie, ktorá je nadnárodná a chráni tak rovnako záujmy veľkých i malých štátov.
Sedem "trpaslíkov", ako tieto krajiny nazvali európske médiá, trvá na udržaní rovnováhy medzi inštitúciami EÚ a na zachovaní tzv. komunitárneho systému so silnou Európskou komisiou a Európskym parlamentom.
Sedmička sa na minisummite v Luxemburgu pokúsi dohodnúť na takých stanoviskách, ktoré by mohla v záverečnej etape Konventu presadzovať jedným hlasom. Tieto stanoviská by malo sedem krajín prezentovať už 16. apríla v Aténach, kde sa najvyšší predstavitelia 15 členských štátov EÚ stretnú so šéfom Konventu Valérym Giscardom dďEstaing.
Konvent má návrh ústavy dokončiť do júna, medzi jeho 105 členmi však zatiaľ zďaleka nepanuje konsenzus v zásadných otázkach. Je otázne, či zhromaždenie, v ktorom sú aj slovenskí zástupcovia, stihne svoju prácu dokončiť včas.