Bratislava 2. apríla (TASR) - Program cezhraničnej spolupráce INTEREG, ktorý začne platiť po vstupe kandidátskych krajín do Európskej únie (EÚ), bude dotovaný z jej rozpočtu sumou viac ako 5 miliárd EUR (2,5 %).
Tento finančný balík posilní v rokoch 2000 až 2006 portfólio štrukturálnych fondov a Kohézneho fondu EÚ v prospech medziregionálnych aktivít 15 členských a 10 prístupových krajín. Noví členovia z tejto sumy získajú 425 miliónov EUR, z toho SR bude mať k dispozícii na projekty približne 36,8 milióna EUR.
Na školení, ktoré sa dnes konalo v Bratislave za účasti 100 pracovníkov regionálnych a miestnych úradov, VÚC a euroregiónov, to povedal Dirk Peters z Európskej komisie. Podujatie pripravilo Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja (MVRR) SR.
Program INTERREG v rámci kofinancovania projektov zo zdrojov EÚ bude orientovaný na rozvoj spolupráce cezhraničnej (A), transnacionálnej (B) a interregionálnej (B). Program INTEREG A je pokračovaním súčasného programu cezhraničnej spolupráce PHARE CBC, avšak značne pretransformovaného. Z celkovej rozpočtovanej sumy EÚ naň pripadne najviac prostriedkov (80 %), ktoré prispejú k realizácii 50 programov. Riadiacim orgánom programu INTERREG A bude MVRR. Uvedený program bude príležitosťou na podporu predovšetkým menších neinvestičných projektov, ktoré sa zakladajú na rozvíjaní cezhraničných kontaktov v prospech sociálno-ekonomických efektov na zúčastnené štáty. Podľa slov D. Petersa na program INTEREG B bude uvoľnených 14 % (10 programov) a INTEREG C iba 6 % (4 programy) rozpočtu únie.
Ako ďalej uviedol, po vstupe do EÚ bude SR čerpať prostriedky z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a v rámci neho zo spomínanej iniciatívy INTERREG III. V súčasnosti, teda v predstihu, už vznikli administratívne a technické štruktúry na rozbehnutie financovania projektov okamžite po vstupe kandidátov do EÚ, teda 2. mája 2004. Základom bude spoločné programovanie a implementácia dvoch i troch štátov, pričom zodpovednosť a manažérsky post s dôrazom na rešpektovanie partnerstva a súdržnosti pripadne iba jednému štátu. Dodal, že EK už pripravila 6 partnerských programov pre nových členov, z nich napríklad pri programe s účasťou Maďarska, SR a Ukrajiny bude manažérom Maďarsko. Výber projektov na financovanie cezhraničnej spolupráce prispeje k prímestskej spolupráci, doprave, MSP, trhu práce a životnému prostrediu. Dôležité však bude, aby realizácia projektov mala aspoň nepriamo cezhraničný dopad na zúčastnené štáty, zdôraznil D. Peters.