sa uskutočnil na reprezentatívnej vzorke 1020 dospelých obyvateľov.
Z výskumu vyplýva, že len polovica respondentov (56 percent) je hrdá na to, že žije na Slovensku, a až 16 percent sa za to, naopak, hanbí. Približne štvrtina obyvateľov má z toho, že žije na Slovensku, „neutrálny pocit“.
No o desať percent občanov viac (67 percent) je hrdých na to, že žijú v Európe, len 4 percentá respondentov sa za svoju príslušnosť k Európe hanbia.
Hrdosť na Európu možno pozorovať vo všetkých skupinách obyvateľstva tak z hľadiska veku, ako aj z hľadiska vzdelania, pohlavia, ekonomickej aktivity či sídla. Do pocitov hrdosti alebo hanby za Európu sa nepremieta politická polarizácia. Podľa Mariána Velšica z IVO sú na Európu rovnako hrdí stúpenci strán vládnej koalície, ako aj stúpenci parlamentnej opozície a strany Smer.
Výskum zisťoval aj identifikáciu občanov s mestom, obcou, ale aj s regiónom a okresom Slovenska, v ktorých žijú.
Hrdosť na obec či mesto je väčšia ako hrdosť na štát, ale aj na okres.
Na svoje mesto alebo obec sú hrdé dve tretiny opýtaných. Väčšie územné celky ako okresy, regióny (kraje) i celé Slovensko sú síce v prevažujúcej miere vnímané pozitívne, avšak o niečo slabšie, ako sú vnímané obce alebo mestá. So svojím mestom sú najslabšie identifikovaní respondenti žijúci v sídlach od 5- do 20-tisíc obyvateľov.
Aký pocit vo Vás vyvolávajú miesta, do ktorých ako obyvatelia patríte? (v %)
som hrdý/á neutrálny hanbím sa
pocit
Európa 67 23 4
Slovensko 56 26 16
Obec/mesto, v ktorých žijete 66 26 6
Región (kraj), v ktorom žijete 59 30 8
Okres, v ktorom žijete 58 30 10
Dopočet do 100 % v riadkoch tvoria odpovede „neviem“.
Zdroj: IVO, máj 2001
MIRKA HOROBOVÁ