Tieto závery vyplynuli z medzinárodného prieskumu zameraného na zisťovanie úrovne občianskych vedomostí a postojov, ktorý u nás pred dvoma rokmi organizoval Štátny pedagogický ústav. Práve pozitívny postoj k národnej identite bol jednou z kategórií, kde Slovensko dosiahlo lepšie výsledky, než bol medzinárodný priemer.
Prieskum zisťovania úrovne vlasteneckej a štáto-občianskej výchovy sa na našich školách robil aj v roku 1997. Zisťoval predstavy 1173 žiakov ôsmych tried o skutočnom vlastenectve, ale i predsudky žiakov voči iným národom, národnostiam, rasám a etnickým skupinám. Testovaní žiaci majú dnes 18 až 19 rokov - sú teda vo veku tenistky Daniely Hantuchovej.
Najviac žiakov súhlasilo s definíciou vlastenca ako „človeka, ktorý je ochotný brániť svoju vlasť“. Túto odpoveď zo 17 možností vybralo až 67 percent detí. Vlastenec podľa nich ďalej „má rád svoj národ, je hrdý na to, že je občanom Slovenska, má v úcte materinský jazyk, pozná a váži si národné tradície, skutkami šíri dobré meno vlasti vo svete“.
Len šesť percent detí uviedlo, že nevie, čo je to vlastenec, vlastenectvo, a len päť percent sa stotožnilo s názorom, že vlastenectvo je prežitok. Názory na vlastenca boli približne rovnaké u detí z miest i dedín, u chlapcov i dievčat. Pretože šlo o voľne koncipovanú otázku, objavili sa i odpovede typu - „vlastenec sa nevysťahuje preč zo svojej vlasti bez vážnej príčiny, nesmie sa za svoju vlasť hanbiť“. Vyskytla sa však i odpoveď, že „vlastenec je ten, kto bojuje proti rozpínavosti maďarskej menšiny“.
Zaujímavé je hodnotenie iných národov a samých seba. Slováci sú podľa slovenských tínedžerov pracovití, pohostinní a hrdí. Rovnaké vlastnosti im pripísali aj školáci maďarskej národnosti.
Zarážajúce je opačné hodnotenie - slovenskí školáci pokladajú Maďarov najčastejšie za chamtivých, lenivých a tupých. Pozitívne boli hodnotení Angličania, Francúzi, Američania, Nemci a Česi. Naopak, v sympatiách žiakov prehrali Rómovia, Maďari, Rusi, Česi a Židia.
Z historických osobností deti považujú za vlastencov najčastejšie Ľudovíta Štúra, M. R. Štefánika, T. G. Masaryka, P. O. Hviezdoslava, A. Dubčeka, A. Hlinku, E. Beneša a J. Tisu. Paradoxne väčším vlastencom ako napríklad Ondrej Nepela alebo Eugen Suchoň bol podľa ôsmakov Gustáv Husák.
Zo žijúcich osobností v roku 1997 žiaci za vlastencov považovali Michala Kováča (44 %), Vladimíra Mečiara (31 %), Petra Dvorského (29,8 %) a Milana Rúfusa (24,5 %). Zaujímavosťou je, že len 3,7 percenta detí slovenskej národnosti označilo za vlastenca Jozefa Markuša a 13 percent detí maďarskej národnosti považovalo za vlastenca Miklósa Duraya.
BARBORA TANCEROVÁ