
Hudba z Marsu. FOTO – JURAJ ŠTOFEJ
Približne dva roky po vzniku sa v roku 1998 dopracovala partia kamarátov z Trnavy združená pod hlavičkou kapely Hudba z Marsu k zmluve s vydavateľstvom SQ Music. Vďaka nej predstavila verejnosti nielen úspešný singel Klára a Gogo, ale aj debutový album Supervýlet.
Ten, napriek tomu, že ho sprevádzali pochvalné kritiky a získal dve nominácie na slovenské ceny Grammy, sa po stránke predajnosti stal obeťou mizernej distribúcie a následných nezhôd medzi členmi kapely a vydavateľstvom. Na ich konci bol vzájomný rozchod a vízia Hudby z Marsu ako kapely s jediným úspešným hitom čakajúcej na svoj skorý rozpad.
Koncerty namiesto rozpadu
Spevák Štofo, basgitarista Macho, gitarista Vešpik, bubeník Sigi a trubkár Ferdinand, doplnení novým stálym členom, klávesákom Tomášom, sa namiesto toho pustili do aktívneho koncertovania, obiehania klubov a festivalov na celom Slovensku. A popri tom ako väčšina mladých kapiel sa občas dostali do štúdia, aby nahrali niekoľko nových piesní pre rádiá a najmä pre uši agentov väčších i menších vydavateľstiev.
Jedna z nich s názvom Astronaut sa stihla zaradiť medzi najúspešnejše skladby v doterajšej histórii internetovej hitparády Demovnica. Intenzívnu snahu o znovunájdenie vydavateľa zavŕšila kapela tento rok, keď podpísala novú nahrávaciu zmluvu, tentoraz s trnavským labelom Monti Records.
Zakrátko vznikol nový album čakajúci už iba na avizované jesenné vydanie.
O jeho distribúciu sa tentoraz postará nadnárodné vydavateľstvo Warner Music, ktoré už tento rok obohatilo trh novinkou od Le Payaco a v zálohe údajne má ešte jedno prekvapenia spomedzi najväčších nádejí súčasnej domácej scény.
Nový album prísne utajený
Návštevníci koncertov Hudby z Marsu už pravdepodobne počuli podstatnú časť z pesničiek tvoriacich obsah nového albumu, ktorého názov je ešte stále predmetom prísneho utajenia. Tí ostatní môžu opäť očakávať pestrú zmes ľahko stráviteľných a v najlepšom zmysle slova popových skladieb.
Už z počúvania promoverzie albumu je však jasné, že v porovnaní s debutom pôjde o značne vyzretejšie a dospelejšie kúsky. Ako však svorne tvrdia členovia skupiny, zmeny v hudobnom prejave tým ani zďaleka nie sú uzavreté.
Aj keď aktuálny pilotný a vyložene letný singel Šakalík, ktorý sa pomaly stáva pravidelnou súčasťou playlistov slovenských rádií, je skôr ukážkou Hudby z Marsu, ako si ju pamätáme zo Supervýletu, plánujú sa jej členovia v najbližšom období obrátiť smerom k širokému využívaniu elektronických zvukov a postupov, ktoré im doteraz slúžili iba ako pozadie k takmer čisto gitarovému zvuku.
Dôkazom toho môže byť aj spolupráca s Jarom Ridzoňom, známym spolu s kolegami pod pseudonymom Frogski Pop, ktorý sa postaral o značne progresívny remix piesne Roky deväťdesiate.
Ten by sa mal na novom albume objaviť spolu s pôvodnou verziou a uzavrieť ho v úlohe bonusového tracku.
Na koncertné stretnutie s Hudbou z Marsu sa môžete tešiť v októbri, keď je naplánované turné.
RADO ONDŘEJÍČEK
(Autor je redaktor internetového magazínu www.inzine.sk)