Účinná ochrana egrešov proti americkej múčnatke spočíva nielen v používaní chemických prípravkov, ale aj v odstraňovaní napadnutých koncov výhonkov najneskôr pri jarnom reze egrešov. Až po ich odstránení by mali nasledovať chemické zásahy. Prvý postrek sa má urobiť tesne pred kvitnutím, druhý hneď po odkvitnutí, tretí 10 až 14 dní po odkvitnutí rastlín. Postreky sú potrebné najmä za suchšieho a teplejšieho počasia. Po odkvitnutí môžeme zo štyroch povolených prípravkov použiť len Bayleton 25 WP (čakacia lehota 21 dní) a Karathane LC (28 dní). Prípravky Fundazol 50 WP a Rubigan 12 EC sa môžu použiť iba pred kvitnutím a po zbere ovocia. Okrem mechanickej a chemickej ochrany by sme nemali zabudnúť ani na to, že nie všetky odrody egreša sú na americkú múčnatku náchylné. Ak si na založenie novej výsadby vyberieme odolné odrody, môžeme sa vyhnúť používaniu chemických prípravkov aspoň proti múčnatke.
Nedávno som presadila izbové kvetiny do novej zeminy. Teraz sa v miestnosti, kde sa kvetiny nachádzajú, objavili drobné čierne mušky. Čo je to za hmyz a ako ho môžem zničiť? A. S., Bratislava
Mušky patria do čeľade smútivkovitých (Sciaridae). Ich larvy sa vyvíjajú v pôdach bohatých na organické látky. Nie sú síce priamymi škodcami rastlín, ale vo výnimočných prípadoch sa môžu pustiť aj do korienkov mladých rastlín. V lete sa s muškami ani nestretneme, pretože po vyliahnutí vyletia cez otvorené okná do voľnej prírody, ale v zime sa zhromažďujú najmä na oknách, kde ich ľahko objavíme. Mušky poletujúce okolo okien môžete pochytať pomocou vysávača. Larvy smútiviek sa dajú zničiť zálievkou, na ktorú môžete použiť organofosfáty (napríklad Basudin 600 EW alebo Sumithion Super) v bežnej koncentrácii, ale rastliny by ste mali chemicky ošetriť len v neobývaných miestnostiach. Chemický zásah však vo väčšine prípadov nebýva potrebný.
Kúpili sme si sadivo skorých zemiakov z okresu Spišská Nová Ves. Je síce uznané, ale na povrchu hľúz sa nachádzajú vyvýšeniny. Môžeme tieto hľuzy vysadiť a budeme mať aj nejakú úrodu?
F. M., Galanta
Vaše zemiaky sú postihnuté obyčajnou chrastavitosťou (Streptomyces scabies), s ktorou sa stretávame najmä v suchších rokoch a na ľahších pôdach. Vyhovujú jej totiž suché podmienky, najmä v čase rastu hľúz. Šírenie chrastavitosti podporuje i používanie čerstvého maštaľného hnoja, ako aj vápnenie pôdy priamo pod zemiaky. Pôvodca chrastavitosti prežíva v pôde, preto prenos ochorenia sadivom nehrozí. Vzniku chrastavitosti možno predchádzať zavlažovaním porastov v čase sucha, najmä v období intenzívneho rastu hľúz. Keďže v citlivosti jednotlivých odrôd zemiakov na obyčajnú chrastavitosť sú veľké rozdiely, v budúcnosti by ste si na pestovanie mali vyberať menej náchylné odrody. Ing. JURAJ MATLÁK
FOTO – AUTOR