Taliansky kráľ zase doma

Ani jedna z kráľovských rodín nie je dnes taká sledovaná ako talianska. Územie, kde sa rodila história Rímskej ríše či Pápežského štátu, je v súčasnosti republikou. O návrate monarchie sa zatiaľ nediskutuje, hovorí sa však o trvalom návrate členov kráľovs


Marina Doria, jej manžel, následník trónu Viktor Emanuel III. Savojský a ich syn Emanuel Filiberto, bankár s reputáciou playboya. Po 54 rokoch exilu sa mohli vrátiť späť do Talianska. Marina bola dojatá, Viktor zablúdil spomienkami do detstva a Emanuel si v preslávenom neapolskom butiku kúpil látku na košele.


kej rodiny Savojských. Ich exil sa začal v roku 1946. Dôvodom bola spolupráca s fašistickým režimom diktátora Benita Mussoliniho a fakt, že starý otec súčasnej hlavy rodu Savojských, Viktor Emanuel II., ktorý v Taliansku vládol v rokoch 1900 až 1946, podpísal v roku 1938 rasové zákony. Práve na ich základe bolo v priebehu druhej svetovej vojny deportovaných asi 8000 talianskych Židov do vyhladzovacích táborov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Členovia talianskej kráľovskej rodiny sa po odchode do exilu usadili vo Švajčiarsku. Prechodné opatrenia talianskej ústavy z roku 1946 im zakazovali vstup do krajiny. „Niekdajší králi Savojskí, ich manželky a mužskí potomkovia, nemôžu ani vstupovať na talianske štátne územie, ani na ňom prežívať.“

Exil trval 54 rokov.

Musí sa ospravedlniť

Koncom dvadsiateho storočia prišla vláda Romana Prodiho – ktorý je aj významnou osobnosťou Európskej komisie – prvýkrát s návrhom zrušiť ústavný „exilový“ článok a umožniť návrat kráľa do vlasti. Samozrejme, ako osobe, nie ako politikovi. Ešte v roku 1997 odmietol priamy následník trónu Viktor Emanuel II. Savojský požiadať o ospravedlnenie – tvrdil, že vyhnanstvo, deportácie a ďalšie normatívne akty „neboli až také hrozné“. O niekoľko mesiacov slovami „podpis zákonov nemožno vymazať z histórie“ vyjadril nad rasovými zákonmi ľútosť. To však príslušníkom talianskej židovskej obce nestačilo. „Vyjadrenie berieme na vedomie, nie sme však spokojní. Princ sa nemôže obmedziť na vyjadrenie ľútosti, musí požiadať o ospravedlnenie,“ povedal predseda Zväzu talianskych židovských obcí Amos Luzato. Taliansky senát však konal a v júni minulého roka zavládla vo švajčiarskom sídle rodiny Savojských nesmierna radosť. Poslanci pred zrakmi televíznych divákov zrušili ústavný zákon z roku 1948, ktorý znemožňoval návrat Savojských do vlasti.

SkryťVypnúť reklamu

Konec nevraživosti

„Je to neuveriteľné,“ rozplývala sa Marina Doria, manželka následníka trónu, princa Viktora Emanuela II. Savojského, keď sa k nej dostali správy o hlasovaní. Jej manžel potlačil emócie a v prvej reakcii sa poďakoval – talianskej ľavici. Vládny návrh totiž prešiel potrebnou dvojtretinovou väčšinou len vďaka hlasom poslancov za opozičný Olivovník. Zdržali sa iba senátori za separatistickú Ligu severu, proti, samozrejme, hlasovali komunisti a aj časť zelených. Prekvapujúco protestovali aj monarchisti. Liga Severu odmieta Savojský rod preto, že „v roku 1848 flirtoval s rakúskymi okupantmi“. Komunisti šľachtu odjakživa označovali za potomkov „stredovekých zlodejov koní“ a monarchisti zasa nesúhlasili preto, že Viktor Emanuel odprisahal vernosť republikánskej ústave. Monarchistické združenie na čele so Sergiom Boschierom považuje Viktora Emanuela za zradcu a oportunistu a za pravého dediča považuje Amadea Savojského, vojvodu D‘Aosta – bratranca Viktora Emanuela. Väčšina Talianov však prijala správu pozitívne, podľa prieskumov až 70 percent ľudí súhlasí, aby sa polstoročná nevraživosť, ktorá sa spájala s osobou Viktora Emanuela III. a jeho potomkami, skončila.

SkryťVypnúť reklamu

Návšteva v kráľovskom paláci

Po vyhlásení výsledkov hlasovania nedobrovoľní vyhnanci vyhlásili, že si budú ctiť republikánsku ústavu. Dedič talianskeho trónu okamžite dostal telegramy od prezidenta Campiho a premiéra Amata. Pred vianocami minulého roka prišla kráľovská rodina do rodného Neapola. Návštevu narušila asi tisícka aktivistov, ktorí túto cestu považovali za provokáciu a dokonca zmarili aj pripravovanú omšu v miestnej katedrále. Počas krátkej víkendovej návštevy si však Savojskí stihli prezrieť miestnosť v kráľovskom paláci, kde sa Viktor Emanuel narodil.

„Vyvolalo to vo mne veľmi silné spomienky na detstvo,“ vravel dojatý následník. Citové pohnutie javil aj Viktorov syn Emanuel Filiberto, mladý bankár s reputáciou playboya, ktorý Taliansko ešte nikdy nevidel. Mladý muž na konci víkendu tvrdil: „Po tejto krásnej, ale krátkej návšteve som veľmi smutný, že musím Neapol opustiť.“ Emanuel Filiberto si počas pobytu kúpil v preslávenom neapolskom butiku látku na košele, ktoré si dáva šiť na mieru. Tak vraj bude mať časť krajiny svojich predkov stále pri sebe.

SkryťVypnúť reklamu

Exil je minulosťou

O niekoľko mesiacov nastal čas očakávanej návštevy Ríma. Tú niekoľkokrát preložili kvôli rekonvalescencii Viktora Emanuela po zranení, ktoré utrpel počas automobilových pretekov v Egypte. Situáciu využili na vlastnú propagáciu aj talianski monarchisti. Urobili „palácový prevrat“, verejne upreli následníkovi jeho trón a „zverili“ ho jeho bratancovi. Deň pred Vianocami sa však Savojskí objavili v hlavnom meste a stretli sa aj s pápežom Jánom Pavlom II. Tým definitívne potvrdili, že exil je minulosťou. Zároveň sa im však podarilo rozdeliť krajinu v názore na jej ďalšie štátoprávne usporiadanie. Monarchisti osobu Viktora Emanuela na tróne neakceptujú, občania sú za návrat kráľa, ale ako občana, nie ako panovníka. Manažéri firiem by si s urodzenými radi podali ruky, pretože vplyv Savojských vo Švajčiarsku je veľmi silný.

SkryťVypnúť reklamu

Viktor Emanuel sa na udalosti pozerá s nadhľadom, jeho syn Emanuel sa však vyjadril jednoznačne: „Taliansko si postupne prezrieme, žiť v ňom sa však nechystáme. Je veľmi ťažké odísť zo svojho mesta, od priateľov a práce.“

Autor: ROBERT DAVID

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 948
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 244
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 129
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 517
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 637
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 2 461
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 360
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 278
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu