Washington 4. apríla (TASR) - Posolstvo Saddáma Husajna, ktoré dnes odvysielala iracká televízia, podľa predbežných informácií amerických spravodajských služieb naznačuje, že iracký prezident prežil prvé americké bombardovanie z 20. marca.
Dnes to vyhlásil nemenovaný americký predstaviteľ citovaný agentúrou AFP, ktorý reagoval na Saddámovu zmienku o zostrelení amerického vrtuľníka Apache z 24. marca.
Krátko po prejave iracká televízia odvysielala aj zábery, na ktorých sa Saddám po prvý raz od začiatku vojny objavil na verejnosti. Na záberoch si Saddám obkolesený skandujúcim davom prezerá škody spôsobené náletmi. Svedkovia citovaní agentúrou AFP potvrdili, že Saddáma vo štvrti am-Masúr videli dnes krátko popoludní. Od vojny v Perzskom zálive z roku 1991 iracký prezident na verejnosti vystupoval veľmi zriedkavo.
Dnešné "kúpanie v dave" na dostrel amerických vojakov, ktorí ráno dostali pod kontrolu bagdadské medzinárodné letisko, je považované za prejav vzdoru voči USA. Otázkou zostáva, či nešlo o niektorého z početných Saddámových dvojníkov.
Pentagón videozáznam, na ktorom sa Saddám na ulici zdraví s obyvateľmi Bagdadu, označil za "zaujímavý". Ako dodal, záznam len podporuje presvedčenie amerických predstaviteľov, že prezident nemá iracké ozbrojené sily pod skutočnou kontrolou.
"Považujeme za zaujímavé, že Saddám Husajn - ak je nažive - cíti potrebu prejsť sa po ulici, aby to dokázal," vyhlásil na brífingu Pentagónu generálmajor Stanley McCrystal, námestník riaditeľa pre operácie pri Zbore náčelníkov štábov.
"Čo nevidíme, je skutočné velenie a kontrola z jeho úrovne. Vidíme určitý druh velenia a kontroly zo strany režimu, ale účinné vojenské velenie a kontrola, ktorá obyčajne vychádza z jadra režimu, nie je na bojisku zjavná," dodal.
Hlavná hovorkyňa Pentagónu Victoria Clarková na rovnakom brífingu vyhlásila, že ministerstvo obrany "nemá poňatia, odkiaľ pásky pochádzajú".
Americkí analytici podrobne študujú všetky Saddámove videozáznamy odvysielané počas vojny irackou televíziou s cieľom zistiť, či ide naozaj o Saddáma Husajna.
Clarková dodala, že nie je dôležité, či je Saddám nažive, alebo nie. Podľa hovorkyne je dôležitý fakt, že ktokoľvek z irackého režimu zostal, "sa dnes zobudil a uvedomil si, že nad svojou krajinou majú čoraz menšiu kontrolu".