Moskva 6. apríla (TASR) - Poradkyňa amerického prezidenta pre otázky národnej bezpečnosti Condoleezza Riceová v pondelok uskutoční krátku návštevu Moskvy, kde bude s ruským vedením hovoriť o situácii v Iraku. Dnes to oznámilo veľvyslanectvo USA v Rusku.
"Condoleezza Riceová sa stretne s viacerými ruskými predstaviteľmi," vyhlásil hovorca americkej ambasády pre agentúru AFP. Ako dodal poradkyňa Georgea W. Busha z Moskvy odcestuje v pondelok popoludní.
Riceová sa stretne so šéfom ruskej diplomacie Igorom Ivanovom, ministrom obrany Sergejom Ivanovom a tajomníkom Rady bezpečnosti Vladimirom Rušailom.
Bushova poradkyňa v sobotu zdôraznila, že pri povojnovej obnove Iraku patrí vedúca rola Spojeným štátom. Podľa Ruska by sa mal Irak obnovovať v rámci programov OSN.
Ruská strana na stretnutí s Riceovou zrejme nastolí aj ostreľovanie ruskej autokolóny, ku ktorej došlo dnes počas evakúacie posledných ruských diplomatov z Bagdadu do Sýrie. V konvoji bolo 25 osôb, diplomatov a novinárov, ktorí tvorili väčšinu cestujúcich. V konvoji bol aj ruský veľvyslanec Vladimir Titorenko. Pri incidente podľa prvých informácií utrpelo zranenia štyri až päť osôb. Ich životy nie sú ohrozené.
Podľa svedka citovaného agentúrou Interfax po tom, čo konvoj opustil Bagdad, zbadal pred sebou streľbu a rozhodol sa, že ju obíde. "Asi osem kilometrov od Bagdadu sme sa náhle dostali pod paľbu a pár ľudí utrpelo zranenia. Obviazali sme ich. Jedno auto sme nechali na mieste a pokračovali sme v ceste. Pätnásť kilometrov od Bagdadu sme uvideli kolónu džípov a zastavili sme, aby sme ich nevyprovokovali. Dopredu sme vyslali jedno auto s vlajkou, aby vedeli, kto je v kolóne. Oni však na to auto začali strieľať, pričom zranili ďalších dvoch," uviedol svedok. Ako dodal, pri streľbe nebol nik zabitý. Džípy následne odišli a diplomatická kolóna sa presunula na hlavnú cestu.
Zatiaľ nie je jasné, kto je za ostreľovanie zodpovedný. Ruské ministerstvo zahraničných vecí reagovalo tým, že predvolalo veľvyslancov USA aj Iraku a požiadalo obe strany, aby chránili Rusov prítomných v Iraku.
Americké centrálne veliteľstvo (CENTCOM) v Katare oznámilo, že v čase ostreľovania sa ruský konvoj nachádzal v oblasti kontrolovanej irackým režimom. V sektore sa nenachádzajú žiadne prvky koaličných jednotiek, dodal CENTCOM.
Generál námornej pechoty Peter Pace agentúre AP povedal, že ruský konvoj deviatich alebo desiatich vozidiel bezpečne prešiel koaličným územím predtým, ako sa stal terčom útoku na "viac otvorenom území" západne od Bagdadu.
Brigádny generál Vincent Brooks na tlačovej konferencii oznámil, že americké jednotky vedeli, že ruský konvoj opúšťa Bagdad. Dodal, že podľa informácií amerických síl skupina ruských vozidiel pokračovala v presune.
Nemenovaný ruský diplomat neskôr oznámil, že konvoj sa na noc zastavil v meste al-Fallúja, kde zranených ošetrili v miestnej nemocnici. Fallúja je stále pod kontrolou irackej vlády. V ceste do Sýrie má konvoj pokračovať v pondelok ráno.
K útoku na konvoj došlo štyri dni po tom, čo Rusko protestovalo proti tomu, že americké nálety sa sústredili na štvť Bagdadu, kde sa nachádza ruská ambasáda. V súvislosti s náletmi Rusko zatiaľ nehlásilo žiadne obete.