Oslo 7. apríla (TASR) - Komisárka Európskej únie pre životné prostredie Margot Wallströmová dnes varovala, že vojna v Iraku predstavuje vážnu hrozbu pre životné prostredie.
Nebezpečenstvo predstavuje celá škála hrozieb - od úniku ropy a škodlivých látok cez podpaľovanie ropných vrtov až po nebezpečný odpad, ktorý za sebou zanechávajú vojaci na bojisku.
"Najprv, samozrejme, musíme myslieť na ľudské utrpenie, no vojna je aj faktorom znečisťovania životného prostredia neuveriteľne obrovských rozmerov," povedala Wallströmová po svojom vystúpení na Univerzite v Oslo.
Komisárka varovala, že horiace ropné vrty v južnom Iraku menia oblohu na nepreniknuteľnú čierňavu a emitujú do ovzdušia nebezpečné výpary. Pozemné boje medzi vojakmi zasa zanechávajú za sebou tony nebezpečného odpadu, ktorý pôsobí ako jed na pôdu a znečisťuje pitnú vodu.
"Kým vojna neskončí, nedokážeme určiť, aké rozsiahle jej následky skutočne sú," uviedla komisárka. "Pravdepodobne však bude mať negatívny vplyv na vodu, pôdu i ovzdušie. Vieme veľmi dobre, aké vážne dôsledky mala vojna v Kuvajte."
Wallströmová však vyjadrila nádej, že táto vojna bude snáď pre životné prostredie menej ničivá než prvá vojna v Perzskom zálive z roku 1991, keď iracké vojská odchádzajúce z Kuvajtu zapálili za sebou viac než 700 ropných vrtov.
Počas terajšej vojenskej kampane sa v plameňoch ocitlo "len" niekoľko desiatok vrtov v južnom Iraku na začiatku vojny. Iračania zapálili najmä priekopy naplnené ropou okolo Bagdadu, aby hustým dymom zredukovali viditeľnosť a znemožnili tak nepriateľským vojskám zasahovať ciele pri leteckých útokoch. Je to ich obľúbená vojnová taktika.
Wallströmová zároveň potvrdila, že EÚ je pripravená prispieť na výdavky súvisiace s obnovou Iraku. Za týmto účelom sa cez víkend po prvý raz stretli ministri financií EÚ a guvernéri centrálnych bánk v Aténach, kde prediskutovali otázky finančnej pomoci na obnovu povojnového Iraku.