Volvox globator, Praha 2000, preložil Petr Pyšek
Spevák Ian Gillan spolu s „geniálnym rozprávačom“ Davidom Cohenom ponúkajú priaznivcom rockovej hudby pohľad do zákulisa nevyspytateľnej kapely, ktorú Gillan „vždy miloval a trápil sa pre ňu“. Klávesista Jon Lord, basgitarista Roger Glover a bubeník Ian Paice sú podľa Gillana v podstate mierni, dobrosrdeční ľudia s rovnakou dávkou zlých vlastností ako každý iný. „Celá ta léta na naší hudební houpačce sedí někde uprostřed, zatímco kytarista Ritchie Blackmore a já, zpěvák, se zmítáme na okrajích a vychylujeme ji svým hudebním extremismem,“ hovorí I. Gillan.
Emmanuele Bernheimová: Jeho žena
Paseka, Praha a Litomyšl 2001, preložili Jarmila Fialová, Ladislav Horáček.
Próza Jeho žena spisovateľky a scenáristky Emmanuele Bernheimovej získala v roku 1993 jednu z najsledovanejších cien francúzskej literárnej scény, Prix Médicis. Hrdinka príbehu – tridsaťročná lekárka Claire – žije pre svoju prácu. Vzťah s Michelom sa rozpadol. Naproti Clairinmu bytu rastie nová budova. Lekárka sa zoznamuje s jej staviteľom, štyridsaťdvaročným Thomasom Kovacsom. Schádzajú sa v kaviarni a potom u Claire. Majú na svoju lásku každý deň hodinu a štvrť. Na viac ani jeden z nich nemá síl. Fragmentálny štýl Bernheimovej sa podobá napríklad Annie Ernauxovej či neskorej Marguerite Durasovej. A večné, objektívne popisy odcudzených ľudských úkonov francúzska literatúra dobre pozná prinajmenšom od začiatku šesťdesiatych rokov. Snáď teda nebudeme ďaleko od pravdy, keď povieme, že Emmanuele Bernheimová celkom dobre kombinuje nové dilemy a už osvedčené rozprávačské techniky.
Prechádzky s dinosaurami
Slovart, Bratislava 2000
Rovnomenný seriál BBC je prvým programom na svete, ktorý sa v danej podobe venuje problematike dinosaurov. Je spracovaný najmodernejšou počítačovou technikou a približuje divákom život týchto tvorov, ktoré žili pred 160 miliónmi rokov. Vydavateľstvo Slovart po dohode s BBC vydalo knihu, spracovanú podľa tohto filmu. Éra dinosaurov patrí medzi najfascinujúcejšie obdobia vo vývoji Zeme, počas nej sa vyvinuli mnohé rastliny i vtáky a kontinenty nadobudli dnešné tvary. Najvzrušujúcejšia je však vláda veľkolepých a mocných dinosaurov. Životy týchto rešpekt vzbudzujúcich živočíchov sú v knihe dramaticky vzkriesené slovom aj obrazom.
Italo Calvino: Neviditeľné mestá
Drewo a srd, Banská Bystrica 2000, preložil Pavol Koprda
V knihe, ktorá vyšla v Taliansku pred takmer tridsiatimi rokmi, nemožno rozpoznať nijaké existujúce mesto, všetky sú vymyslené. Italo Calvino, patriaci medzi najvýznamnejších talianskych spisovateľov a mysliteľov druhej polovice minulého storočia, vďaka svojmu záujmu o matematiku dospel k literatúre, vyznievajúcej ako kombinatorická hra v protiklade k romantickému poňatiu tvorby. Aj Neviditeľné mestá sú takouto nevšednou knihou. „Podľa mňa som napísal akúsi poslednú ľúbostnú skladbu na mestá vo chvíli, keď je stále ťažšie žiť v nich ako mestách,“ približuje knihu jej autor.