
Napriek tomu, že vysokým školám peniaze navyše pomôžu, niektoré školy sa už vyjadrili, že školné vyberať nechcú. Hlási sa im totiž aj tak málo študentov. FOTO SME - PAVOL MAJER
Vysoké školy by chceli mať väčšiu slobodu pri rozhodovaní o výške školného, preto viacerí rektori navrhujú upraviť novelu tak, aby bol rozsah poplatkov vyberaných za štúdium od 0 do 20 percent nákladov na študenta. Rektori by tak mohli odpustiť poplatky napríklad tým, ktorí sa rozhodnú študovať menej atraktívne odbory. Povedal to prezident Slovenskej rektorskej konferencie Juraj Sinay. Ministerský návrh pritom hovorí o spoplatnení od 10 do 20 percent nákladov, čo by pre študentov znamenalo 6900 až 13 900 korún ročne. Minister Fronc však upozornil, že zmena v rozsahu vyberaných poplatkov by znamenala rozbitie novelou navrhnutého systému sociálnej podpory pre študenov z chudobnejších rodín.
Ďalším dôležitým problémom je podľa rektorov súčasný stav v poskytovaní externého štúdia. Ide najmä o to, že pri mnohých vysokých školách vznikli organizácie, ktoré vyberajú od diaľkarov poplatky za štúdium a obchádzajú tak zákon, podľa ktorého je vzdelávanie u nás zatiaľ bezplatné. Tento stav označil Juraj Sinay za slovenské špecifikum. Priznal pritom, že situácia sa rozrástla do dnešných rozmerov za tichej účasti akademickej obce. „Koniec-koncov aj diplomy externistov musel podpísať rektor,“ povedal Sinay. Povedal však, že vysoké školy sa rozhodli urobiť v externom štúdiu poriadok. Fronc prisľúbil, že aj ministerstvo bude hľadať páky na riešenie tohto problému, i keď má podľa jeho názoru v tejto oblasti obmedzené možnosti.
Ak totiž novelou navrhnuté poplatky parlament schváli, externistom hrozí, že budú platiť školné aj vysokej škole, aj súkromnej inštitúcii, s ktorou uzatvorili zmluvu o zabezpečení vzdelávania. Generálny riaditeľ sekcie vysokých škôl Peter Mederly však upozornil na to, že problém má dve stránky: „Žiadny dekrét o prijatí na vysokú školu nezaväzuje študenta platiť poplatky a sú študenti, ktorí ich ani neplatia. Tých, ktorí platia, nikto do podpísania zmluvy nenútil.“ Mederly priznal, že podľa niektorých informácií sú tí študenti, ktorí za štúdium odmietli zaplatiť, diskriminovaní, a povedal, že ministerstvo sa chystá tieto prípady prešetriť.
Rektorská konferencia ocenila, že navrhovaná novela zjednodušuje akreditáciu vysokých škôl a prijímanie študentov do novoakreditovaných odborov posúva až na rok 2005/2006.
Podľa Juraja Sinaya sa tiež vysoké školy rozhodli využiť fakt, že sa zákon o vysokých školách bude otvárať a chcú navrhnúť aj iné zmeny ako ministerská novela. Rektori môžu návrh novely pripomienkovať do 22. apríla.