Výkonným orgánom je riaditeľ fondu, ten je však aj členom správneho orgánu rady fondu. Podľa štatútu má právo vymenovávať aj ďalších členov rady.
Riaditeľ fondu má veľmi široké právomoci a zastupuje fond navonok. Vymenúva a odvoláva ho rada, no on je jej členom a pri rozhodovaní rady má rozhodujúci hlas. Riaditeľ je doslova neodvolateľný a nekontrolovateľný. On sám je totiž najvyšším kontrolným orgánom. Podľa zákona ho možno odvolať len vtedy, keď ho právoplatne odsúdia, a to len v prípade, ak spácha trestný čin, ktorý má súvis s výkonom svojej funkcie, alebo úmyselný trestný čin. Odvolaný môže byť aj v prípade, ak nevykonáva svoju funkciu zo zdravotných dôvodov dlhšie ako pol roka.
Fondy žijú z povinných odvodov všetkých tvorcov, ako aj užívateľov diel. To znamená, že z každého honoráru za článok, koncert či napísaný scenár musí tvorca automaticky do fondu odviesť dve percentá. Daň platia aj dedičia autorských práv, ale napríklad aj vydavatelia za šírenie literárnych, vedeckých a umeleckých diel.
Dosah ich dohľadu na správu fondov sa však končí pri platení poplatkov.
Podľa zákona o fondoch by tieto peniaze mali slúžiť na podporu tvorivej činnosti, štipendiá, odmeny, študijné pobyty. Hradí sa z nich aj sociálna pomoc, ale aj správa domov a klubov fondov. Na tom by nebolo nič zlé, keby tok peňazí nebol tajomstvom.
Na umelecké fondy nemá dosah žiaden orgán štátnej správy. Sú nekontrolovateľné. (hr)