Trestanie detí je problémom, s ktorým si odborníci lámu hlavu, jedni sú zástancami úsilia o ich nápravu, druhí sú za trestanie a zastrašovanie.
V Spojených štátoch, boriacich sa s extrémne vysokou kriminalitou, hrozí napríklad doživotný trest už mladistvým. V Británii je trestná justícia voči deťom takisto oveľa prísnejšia, než je bežné v iných štátoch EÚ. Británia má dokonca špeciálne väznice pre 15- až 21-ročných. „Trestná zodpovednosť je u nás už od 10 rokov,“ uviedol nedávno pre SME Kevin Browne, profesor súdnej a rodinnej psychológie univerzity v Birminghame. „Chlapec, ktorý niekoho zabil, by šiel do uzavretého zariadenia, a keby mal 15-16, šiel by aj do väzenia. Podľa našich štúdií tri štvrtiny detí, čo vykonali takéto činy, boli zneužívané či zanedbané. Po dovŕšení 18 rokov dôjde k prehodnoteniu. Ak nie sú agresívne, pustia ich, ale ak sú rizikové, idú do väzenia.“
Psychológovia v našich končinách sa prihovárajú za výchovné metódy, nie za väznenie. „Ak budeme trestať už deti, natrvalo ich označkujeme,“ tvrdí slovenský psychológ, ktorý sa zaoberá duševnými pochodmi vrahov a ťažkých zločincov, Anton Heretik. Podľa neho je určujúca osobnostná nezrelosť mladých páchateľov. Preto sa prihovára aj za neznižovanie terajšej hranice trestnej zodpovednosti, ktorá je na Slovensku 15 rokov. Naše ministerstvo spravodlivosti je iného názoru. V novom znení trestného zákona pripravuje posun vekovej hranice na 14 rokov. Odôvodňuje to nárastom trestných činov detí a mladistvých. Zákon by mal začať platiť začiatkom budúceho roku.
TÁŇA RUNDESOVÁ