ŽILINA - Po dlhotrvajúcich dažďoch sa naplnili rezervy vody vo vodných nádržiach Liptovská Mara a Oravská Priehrada. Slovenský vodohospodársky podnik a Povodie Váhu sa preto rozhodli pre postupné vypúšťanie tzv. jalovej vody z týchto nádrží, ktoré sa začalo v stredu ráno. Vypúšťaním vody z nádrží sa zvýšila hladina riek Váh a Orava natoľko, že Krajská povodňová komisia v Žiline vyhlásila 2. stupeň povodňovej aktivity na týchto riekach a na ich prítokoch v celom Žilinskom kraji.
Druhý stupeň je vyhlásený aj na vodných dielach Krpeľany a Hričov. „Vypúšťanie z vodných diel Orava a Liptovská Mara je regulované tak, aby nevznikli väčšie problémy hlavne v Stankovanoch, Nolčove, Nezbudskej Lúčke a Malej Bytči - v obciach v tesnej blízkosti vodných diel,“ uviedol Miroslav Ftorek zo stálej služby operačného strediska odboru CO Krajského úradu v Žiline.
Podľa včerajšej predpovede počasia Slovensko zasiahne búrková činnosť zo severu, ktorá sa bude smerom na juh rozpadať. Zrážky v oblastiach Kysúc a Oravy však môžu krátkodobo dosiahnuť vysokú intenzitu, a to až 15-20 milimetrov za hodinu. Zrejme to ovplyvní krátkodobé zvýšenie hladiny vodných tokov v týchto regiónoch.
Nočné prietrže v obci Belá a Dolná Tižina zapríčinili 3. povodňový stupeň. „Za desať minút sa rieka zdvihla o 1,5 metra,“ hovorí starosta Belej Ivan Dvorský. V Dolnej Tižine bola voda dva metre nad normálom.
Podľa doteraz známych štatistík záplavy v Žilinskom okrese spôsobili škodu za viac ako 54 miliónov korún. Podľa informácií odboru CO Okresného úradu v Žiline je postihnutý najmä majetok obcí. Tie vyčíslili škodu na takmer 46 miliónov. Najväčšie škody, viac ako 19-miliónové, sú v Terchovej. Na majetku obyvateľov spôsobila voda škodu za približne 8,4 milióna korún. Zaplavených bolo 270 domov, záchranné práce stáli viac ako 4 milióny korún.
Záplavy si minulý týždeň vyžiadali aj jednu ľudskú obeť na lúke pod horou Malá Bránica v Belej. Na strmom podmočenom svahu sa uvoľnil vyťažený kmeň stromu a usmrtil 52-ročného drevorubača.
ANDREA HARMANOVÁ