Informoval o tom Pentagón, ktorý však odmietol uviesť, či americké sily kľúčové ropné stredisko kontrolujú.
Generálmajor Stanley McChrystal, zástupca vedúceho operácií v Zbore náčelníkov generálneho štábu USA uviedol, že osobitné jednotky USA boli s bojovníkmi Vlasteneckého zväzu Kurdistanu (PUK) a Demokratickej strany Kurdistanu (KDP) v čase, keď vstúpili do mesta.
McChrystal na brífingu na ministerstve obrany dodal, že špeciálne oddiely neskôr nasledovali zložky 173. výsadkovej brigády americkej armády.
Na otázku, kedy budú americké sily kontrolovať Kirkúk, hlavná hovorkyňa Pentagónu reagovala s tým, že sa radšej vyhýbajú slovám ako kontrola kvôli "jasným dôvodom" a tomu, že takéto situácie sú často premenlivé. Pri pohľade z iného uhla však iracký režim už mesto nekontroluje, dodala.
Vstup stoviek kurdských bojovníkov do Kirkúku, ktorý podľa nich kedysi patril Kurdom a z ktorého ich vyhnala iracká vláda, znepokojil Turecko. Ankara totiž takýto vývoj vníma ako prvý krok k nezávislému štátu, ktorý by mohol podnietiť separatizmus medzi tureckými Kurdmi.
Minister zahraničných vecí USA Colin Powell však dnes svojho tureckého kolegu uistil, že americké sily neumožnia kurdským bojovníkom mesto ovládať. Ubezpečenie o tom, že kontrolu nad Kirkúkom prevezmú Američania, potvrdil aj hovorca Bieleho domu Ari Fleischer.
Gül po telefonickom rozhovore s Powellom tiež novinárom oznámil, že do mesta dorazia okrem amerických jednotiek aj pozorovatelia tureckých ozbrojených síl.