Kurdská kontrola vytvára riziko konfrontácie s tureckými jednotkami, ktoré by narušili americké operácie. Ankara v tejto súvislosti uviedla, že je pripravená riskovať hnev Američanov vyslaním svojich vojakov do oblasti. Urobila by tak v prípade, ak bude mať pocit, že Američanmi podporovaní Kurdi by mohli bohatstvo ropného mesta využiť v úsilí o nezávislý štát, čo by vyburcovalo Kurdov žijúcich v Turecku. Irackí Kurdi v snahe upokojiť turecké obavy odmietli, že chcú využiť povojnový zmätok v Iraku na získanie štátu na severoirackých ropných poliach a uviedli, že chcú federálny Irak pri zachovaní súčasných hraníc.
Viac ako 30 tisíc ľudí zomrelo na juhovýchode Turecka počas rebélií tureckých Kurdov v bojoch za vlasť v 80. a 90. rokoch. Turecký minister zahraničných vecí Abdulláh Gul, ktorý sa vyjadril po vstupe kurdských bojovníkov do Kirkuku, uviedol, že Turecko je pripravené urobiť "všetko čo je potrebné" na ochranu svojich záujmov v oblasti. Po telefonáte s americkým ministrom zahraničných vecí USA Colinom Powellom, sa však zdal pokojnejší. Podľa jeho slov Powell "dal svoje slovo, že v priebehu niekoľkých hodín budú do Kirkuku vyslané americké sily, ktoré majú v meste nahradiť pešmergov".
Hovorca Bieleho domu Ari Fleischer uviedol, že americké jednotky budú kontrolovať mesto, v ktorom žijú Arabi, Kurdi, i kresťania. Pentagón oznámil, že americké jednotky vstúpili do Bagdadu, ale odmietol vyjadrenie, že ide o úplnú kontrolu mesta. Kurdský líder Džalal Talabani povedal, že jeho vojaci vstúpili do mesta a zdôraznil, že vydal rozkaz na odchod. "Nariadil som všetkým pešmergom aby mesto opustili do zajtrajšieho rána," povedal Talabani, ktorý je na čele jednej z dvoch hlavných irackých kurdských frakcií v telefonickom rozhovore pre americkú televíziu CNN. "Nikto tu nezostane, ale teraz čakáme na príchod Američanov."