Viedeň 12. apríla (TASR)- Vojna v Iraku sa zrejme nadobro podpísala pod koniec povojnového usporiadania Európy a zvýraznila rozdiely medzi zástancami vojnového ťaženia a jeho odporcami, píše dnešné vydanie rakúskeho denníka Die Presse.
Táto skutočnosť sa v posledných dňoch prejavila aj v nervóznych prípravách budúcotýždňového summitu EÚ v Aténach. Po tom ako sa Francúzsko, Nemecko a Rusko vyslovili proti vojenskému zásahu USA a ich spojencov aj na pôde OSN, vyskytujú sa čoraz častejšie hlasy, že najväčšie členské krajiny únie začínajú svoju politiku orientovať smerom na východ, kým desať budúcich nových členov EÚ sa mieni aj v budúcnosti pridržiavať striktne Západu a NATO, pokračuje rakúsky denník.
K tejto skutočnosti je treba prirátať fakt, že Belgicko, Luxembursko, Francúzsko a Nemecko sa začínajú úplne vážne pohrávať s myšlienkou vybudovania vlastného kontinentálneho systému obrany. Podľa informácií nemeckého denníka Die Welt chce nemecký kancelár Gerhard Schröder 29. apríla na osobitnom stretnutí predstaviteľov spomínaných krajín nadhodiť myšlienku účasti európskych krajín v Európskej obrannej únii (EOÚ).
EOÚ má vzniknúť nezávisle od Severoatlantickej aliancie a aj od Európskej únie. Zakladatelia nového združenia by však boli radi, keby ich pozvanie na členstvo v nej prijali všetci členovia EÚ, podotýka Die Presse.
Aj keď nemecký kancelár presviedča, že projekt sa neorientuje proti transatlantickému zväzku, Veľká Británia a budúce členské krajiny únie označujú novú obrannú organizáciu jednoznačne za konkurenciu k NATO. Experti už teraz varujú, že po rozšírení EÚ môže prísť k totálnemu rozdeleniu európskej zahraničnej politiky. Pokým "starí" členovia únie Nemecko a Francúzsko môžu dať svojej klasickej prozápadnej orientácii paradoxne "zbohom", "nové" krajiny majú jasne v úmysle zostať vo zväzku so Západom a s NATO. Ďalší vývoj situácie bude záležať od signálov, ktoré po blížiacom sa ukončení vojnového ťaženia v Iraku vyšle Washington a Londýn, uzatvára rakúsky konzervatívny denník.