Bagdad 13. apríla (TASR) - Stovky irackých policajtov a ďalších štátnych pracovníkov reagovali na americké rozhlasové výzvy a zišli sa dnes v Bagdade v rámci úsilia o obnovenie poriadku a základných služieb v meste.
Mnoho obyvateľov nahnevaných tým, že dodávky vody a elektrickej energie sú stále prerušené, však v centre metropoly protestovalo proti americkým jednotkám. Viacerí obviňovali Američanov z toho, že ich zaujíma len ropa, nie opätovné postavenie krajiny na vlastné nohy.
Pre americké oddiely je čas rozhodujúci vzhľadom na rastúcu nespokojnosť civilného obyvateľstva po tom, čo zlodeji od stredajšieho pádu irackej vlády v meste porozbíjali a vyplienili verejné budovy, obchody a továrne.
Vojaci natiahli pred hotelom Palestine, kde sídli väčšina zahraničných médií v Bagdade, ostnatý drôt, aby od budovy udržali protestujúcich. Tí kričali, že Američania nerobia nič pre obnovenie elektriny, vody a spojov, ani pre potlačenie rabovania. Volali tiež heslá chváliace Irak, odsudzujúce Husajna a varujúce pred snahami nastoliť vojenskú alebo "zahraničnú" vládu.
Príslušníci bagdadskej polície v obave, že ich budú pokladať za bojovníkov, opustili po príchode spojencov svoje hliadky a ostali doma. Vysokopostavený americký dôstojník sa dnes snažil zorganizovať tých, čo poslúchli výzvy na stretnutie v centre mesta, kde majú dostať nové pokyny.
Policajti sa pripojili k zdravotným pracovníkom, zamestnancom energetických a vodných služieb a ďalším, ktorí sa prišli zaregistrovať do práce po boku amerických jednotiek kontrolujúcich Bagdad. Väčšina zo 4,8 milióna obyvateľov mesta je bez vody a elektriny už mnoho dní.
Irackí zástupcovia na zhromaždení, ktoré spôsobilo po prvý raz od začiatku vojny 20. marca menšiu dopravnú zápchu, uviedli, že polícia sa má zísť v pondelok na výcvikovej akadémii, zdravotníci v nemocnici a energetickí pracovníci v jednej z elektrární, kde im pridelia úlohy.
Major David Cooper z námornej pechoty USA novinárom povedal, že tímy pre civilné záležitosti, poverené kľúčovými verejnými službami, budú spolupracovať skôr s irackými pracovníkmi na strednom stupni než vysokopostavenými vedúcimi.
Na policajnej kontrole sa majú podieľať príslušníci kriminálnej a dopravnej polície, nie však osobitných alebo bezpečnostných jednotiek. Cooper tiež vyjadril nádej, že sa objavia v uliciach čo najskôr, možno už v pondelok.
Policajti to však nebudú mať s obnovou poriadku ľahké, keďže len málo Iračanov uznáva sily, ktoré obviňujú z korupcie či spolupráce s irackými tajnými službami počas 24-ročnej krutej vlády Saddáma Husajna.