Kuvajt 14. apríla (TASR) - Zvolená vláda v Iraku do polroka nevznikne, vyhlásil dnes britský brigádny generál Tim Cross, ktorý sa podieľa na prípravách modelu spravovania Iraku po páde režimu prezidenta Saddáma Husajna.
Podľa Crossa v Iraku treba najskôr vybudovať inštitúcie na nižších stupňoch. "Úplný volebný proces môže trvať dlhšie," povedal novinárom v Kuvajte.
V Bagdade by administratívne orgány mohli vzniknúť do dvoch týždňov. S prvým predajom irackej ropy by sa mohlo začať do troch mesiacov, uviedol Cross.
Už v utorok sa pod vedením Američanov v juhoirackej Násiríji uskutoční stretnutie irackých náboženských a politických vodcov. Ide o prvé stretnutie Iračanov a bude skúškou, povedal hovorca amerického generála vo výslužbe Jaya Garnera povereného vedením špeciálneho orgánu, ktorý má na starosti riadenie Iraku bezprostredne po vojne.
Podľa hovorcu Američania chcú na stretnutí zhromaždiť čo najviac Iračanov z rozličných skupín a zistiť, aké kroky v obnove krajiny sú možné. Ďalšie zdroje americkej vlády uviedli, že USA plánujú niekoľko regionálnych rokovaní. Tie by vyústili do národného stretnutia, na ktorom by sa zostavila dočasná vláda - možno do niekoľkých týždňov, povedal zdroj.