Ur 15. apríla (TASR) - Desiatky politických a náboženských lídrov žijúcich v Iraku i v exile sa dnes v starobylom meste Ur na juhu Iraku dohodli, že sa opäť stretnú o desať dní, aby pokračovali v rokovaniach o vytvorení novej irackej vlády.
Zhromaždenie, ktoré bojkotovali niektoré šiitské skupiny, za účasti amerických i britských predstaviteľov otvoril v deň svojich 65. narodenín americký generál vo výslužbe Jay Garner, poverený koordináciou snáh o obnovu Iraku.
Garner bude viesť dočasnú irackú vládu, ktorú by podľa nemenovaného vysokého amerického predstaviteľa mala schváliť celonárodná konferencia - možno do niekoľkých týždňov. Americkí predstavitelia schôdzku v Ure považujú za prvý krok k vytvoreniu tejto dočasnej vlády a bola prvým z mnohých ďalších podobných stretnutí.
Vyslanec Bieleho domu Zalmaj Chálilzád účastníkov ubezpečil, že USA nemajú záujem vládnuť Iraku. "Chceme, aby ste si vytvorili vlastný demokratický systém založený na irackých tradíciách a hodnotách," povedal.
Medzi účastníkmi schôdzky boli skupiny Kurdov, sunnitov a šiitov, ktoré pozvali Američania. Frakcie si však sami vybrali delegátov pre schôdzku usporiadanú na provizórnej americkej leteckej základni pri zvyškoch starobylého mezopotámskeho mesta Ur. Stretnutie sa konalo pod stanom postaveným v tesnej blízkosti známeho 4000-ročného zikkuratu - terasovitého pyramídového chrámu niekdajších Asýrčanov a Babylončanov.
Mnohí Iračania bojkotovali dnešné stretnutie, keďže sú proti americkým plánom dosadiť Garnera na čelo dočasnej vlády. Podľa hlavnej šiitskej skupiny - Najvyššej rady pre islamskú revolúciu v Iraku (SCIRI) so sídlom v Teheráne - Irak potrebuje čisto irackú dočasnú vládu.
V neďalekej Násiríji v čase konania schôdzky v Ure demonštrovali tisícky šiitov kričiac: "Nie Amerike a nie Saddámovi!"
Vodca Irackého národného kongresu so sídlom v Londýne Ahmad Šalábí, ktorého by Američania radi videli v zodpovednej funkcii v novom Iraku, sa na dnešnom stretnutí nezúčastnil a poslal namiesto seba zástupcu.
USA a Británia tvrdia, že pri povojnovej obnove Iraku zohrá dôležitú úlohu aj OSN. Podľa šéfa americkej diplomacie Colina Powella však USA neprenechajú OSN riadenie rekonštrukcie krajiny. Činnosť OSN v novom Iraku by sa mala obmedziť výhradne na humanitárne úlohy, povedal Powell minulý piatok.