Bush Iračanom prisľúbil podporu pri vytváraní "reprezentatívnej vlády, ktorá bude rešpektovať ľudské práva". Ako dodal, táto úloha si vyžiada mnoho úsilia a času. Americký prezident vyslovil presvedčenie, že "slobodný Irak bude slúžiť ako príklad slobody a pokroku pre celý Blízky východ".
Bush vyhlásil, že koaličné sily zničia roztrúsené ohniská odporu a oslobodia každý kút Iraku. Prisľúbil aj zaslanie humanitárnej pomoci, obnovenie dodávok elektriny a iných základných služieb, ako aj zlikvidovanie irackých zbraní hromadného ničenia.
Spojenými štátmi vedený vojenský zásah proti režimu irackého prezidenta Saddáma Husajna prezident označil za kľúčový pokrok v boji proti teroru. "Režim Saddáma Husajna už nie je. Svet je dnes bezpečnejší a teroristi stratili spojenca," dodal Bush v príhovore v záhrade Bieleho domu.
"Odo dňa útoku na našu krajinu sme vyslali jasné posolstvo všetkým, ktorí hrozia nám, našim priateľom a našim spojencom," vyhlásil Bush s odkazom na udalosti z 11. septembra 2001. "Spojené štáty americké a naša koalícia sa budú brániť. Čo sme začali, dokončíme," povedal. Podľa Busha USA stále čelia vynaliezavým a rozhodným nepriateľom.
Po páde Saddámovho režimu Washington začal kritizovať Sýriu za jej údajné vlastníctvo zbraní hromadného ničenia a poskytovanie útočiska bývalým irackým lídrom. Damask obvinenia odmietol.
Severná Kórea, ktorá aktiváciou zmrazeného programu vývoja jadrových zbraní vyvolala regionálnu krízu, vyhovela požiadavke USA a oznámila ochotu vstúpiť do multilaterálnych rokovaní zameraných na zmiernenie napätia. Pchjongjang si chcel svojím jadrovým programom vynútiť bilaterálne rokovania s Washingtonom.