i, že Sýria chce vojnu alebo vyhrotenie situácie. Preto sme proti akémukoľvek ohrozeniu bezpečnosti tejto krajiny," vyhlásil po rokovaní šéfov diplomacií šiestich členských krajín Rady spolupráce krajín Perzského zálivu (GCC) v saudskoarabskej metropole Rijád katarský minister zahraničných vecí šejk Hamad bin Jásim al-Tání.
"Situáciu pozorne sledujeme. Sme presvedčení, že všetky problémy treba riešiť prostredníctvom rokovania," dodal šéf katarskej diplomacie. Krajiny GCC sa v utorok v Rijáde venovali aj otázke Iraku. Vyzvali Spojené štáty, aby túto krajinu opustili tak skoro, ako to len bude možné a aby prenechali vládu v krajine irackému ľudu.
Spojené štáty napriek mnohým výhradám k sýrskemu režimu neplánujú na túto krajinu zaútočiť, povedal v utorok šéf americkej diplomacie Colin Powell. To isté podľa neho platí aj o Iráne. "Sme znepokojení vývojom v Sýrii. Dali sme im to patrične najavo. Taktiež náš znepokojujú niektoré fragmenty politiky Iránu. Aj Iránci vedia o našom znepokojení. Neplánujeme však momentálne na nikoho zaútočiť. Ani z dôvodu zvrhnutia vedenia krajiny, ani z dôvodu nastolenia demokracie," vyhlásil Powell.
Sýria sľúbila, že nebude ukrývať predstaviteľov zvrhnutého režimu bývalého irackého prezidenta Saddáma Husajna. Vyhlásil to v pondelok na pôde dolnej komory britského parlamentu premiér Tony Blair. "Cez víkend som hovoril so sýrskym prezidentom Bašarom al-Asadom. Uistil ma, že nepustia cez hranice nikoho, kto bude utekať z Iraku," povedal Blair. Aj britský premiér tvrdí, že Briti ani Američania v žiadnom prípade nemajú v pláne zaútočiť po Iraku aj na Sýriu.
S ďalšími obvineniami na adresu sýrskeho režimu v pondelok vystúpil americký minister obrany Donald Rumsfeld. Sýria podľa neho testuje chemické zbrane a ukrýva osoby prepojené so zvrhnutým režimom bývalého irackého prezidenta Saddáma Husajna. "V Sýrii sa v priebehu posledných dvanástich až pätnástich mesiacov uskutočnili testy chemických zbraní. Podľa informácií spravodajských služieb boli do Sýrie navyše vpustení Iračania. Niektorým z nich bol umožnený tranzit a niektorí ostali v Sýrii," povedal Rumsfeld po rokovaní so šéfom kuvajtskej diplomacie šejkom Muhammadom al-Salemom al-Sabahom.
Šéf Pentagónu odmietol uviesť konkrétne mená, ako aj to, ako vysoko stáli v hierarchii Husajnovho režimu a kam odcestovali zo Sýrie. Podľa Rumsfelda navyše Sýria vysielala bojovníkov, ktorí mali v Iraku bojovať proti Američanom a sľubovala odmeny tým, ktorým sa podarí zabiť amerických alebo koaličných vojakov.
Predstavitelia americkej administratívy po úspešnom zosadení irackého diktátora Saddáma Husajna v posledných dňoch zameriavajú svoju kritiku stále viac na Sýriu. Powell už v pondelok vyhlásil, že "USA uvažujú o diplomatických a ekonomických krokoch" proti Sýrii. "Vzhľadom na novú situáciu, Sýria by mala prehodnotiť svoje konanie, najmä čo sa týka vývoja zbraní hromadného ničenia, ale aj podpory teroristických aktivít," zdôraznil Powell.