Mníchov 16. apríla (TASR) - Vojna v Iraku sa skončila, ale spôsob, akým sa začína mier, vyvoláva veľké množstvo otázok, píše dnešné vydanie nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung.
Saddám záhadne zmizol, jeho vojakov, ktorí mali zviesť hrdinské boje o Bagdad alebo Tikrít, nikto nevidel a takisto nedokáže nikto povedať, kedy sa výnimočný stav zmení opäť na normálny všedný deň. Zaniknutý režim zanechal vákuum, ktorého vyplnenie je očividne nad sily spojeneckých armád. Povojnový poriadok, o ktorom sa toľko diskutovalo, sa totiž v prvej fáze prejavil ako obrovský neporiadok. Okrem rabovačiek a ničenia kultúrnych hodnôt sa vyskytli dokonca aj prejavy anarchie. Možno očakávať, že boj o posty prepukne už o malú dobu v plnej sile. Víťazstvo Ameriky odštartovalo v Bagdade boj moc, pokračuje SZ.
Do popredia sa hrnie množstvo malých bojovníkov, ktorých nespája vonkoncom nič okrem snahy zlikvidovať toho druhého. Kto pozorne pozoruje šiitov, sunnitov a Kurdov, vidí medzi nimi rôzne nacionalisticky a nábožensky orientované skupiny. Vedú sa spory o tom, či je lepší centralizumus alebo federalizmus, prozápadne orientovaná demokracia alebo orientálna tradícia, či by bol lepší princíp sekularity alebo islamský charakter nového Iraku.
Dať tieto záležitosti do poriadku sa skutočne žiada, aby sa správy nad Irakom ujali aspoň do istého času Američania, priznáva nemecký denník. Čím intenzívnejšie sa však bude USA v tejto úlohe presadzovať, tým väčší hnev proti sebe vyvolá. Niet pritom pochybností o tom, že povojnový Irak potrebuje pevnú ruku. Američania sľúbili Iračanom slobodu, najskôr však musia zviesť boj s chaosom, uzatvára SZ.